RAPORT

Wojna na Ukrainie

Moskiewscy policjanci dostaną okulary rozpoznające twarze

Mieszkańców Moskwy obserwuje obecnie blisko 170 tysięcy kamer, zamontowanych w miejscach publicznych (fot. arch. PAP/DPA/Britta Pedersen)
Mieszkańców Moskwy obserwuje obecnie blisko 170 tysięcy kamer, zamontowanych w miejscach publicznych (fot. arch. PAP/DPA/Britta Pedersen)

Moskiewska policja dostanie okulary z systemem rozpoznawania twarzy – podała agencja informacyjna RBK. Na razie rosyjskie MSW wykorzystuje do tego celu uliczne kamery.

Chińscy policjanci dostali okulary z systemem rozpoznawania twarzy

Policjanci na dworcu kolejowym w prowincji Henan w środkowych Chinach zostali wyposażeni w okulary z systemem rozpoznawania twarzy, który ułatwia...

zobacz więcej

Według portalu „Mediazona” w bazie specjalnego programu komputerowego, oprócz przestępców są także działacze antyputinowskiej opozycji.

Moskiewski departament nowoczesnych technologii zlecił przygotowanie dużej partii „inteligentnych okularów” tej samej firmie, która podłączyła uliczne kamery do systemu rozpoznawania twarzy.

W rosyjskiej stolicy funkcjonuje już ponad 1,5 tys. kamer, które w krótkim czasie są w stanie zidentyfikować poszukiwaną osobę na podstawie rysów twarzy. Jak przypomina Radio Swoboda, mieszkańców Moskwy obserwuje już prawie 170 tys. kamer, zamontowanych w miejscach publicznych.

Zdaniem przeciwników takich rozwiązań połączenie nowoczesnych technologii komunikacyjnych z ulicznymi kamerami i „inteligentnymi okularami” stworzy „totalny system inwigilacji” obywateli.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej