Raport o włoskiej żywności: mozzarella wybielana sodą i inne oszustwa

Obroty gangów szacuje się na ponad 24 mld euro rocznie (fot. REUTERS/Stefano Renna/Agnfoto)

Mozzarella wybielana sodą, chemicznie odświeżane stare ryby, mięso z nielegalnego uboju i chleb z pieców opalanych przez toksyczne drewno – takie oszustwa przy produkcji żywności we Włoszech wymieniono w raporcie związku rolników. Przytacza go miejscowa prasa.

Mewy w Wenecji coraz agresywniejsze. Atakują ludzi

Weneckie mewy coraz częściej atakują ludzi. Przyczyną jest zmiana systemu wywozu śmieci w mieście, w wyniku czego ptaki są głodne.

zobacz więcej

W dokumencie „Agromafie”, sporządzonym przez rolniczą organizację Coldiretti we współpracy m.in. z Instytutem Badań Politycznych, Ekonomicznych i Społecznych Eurispies odnotowano też import żywności, której produkcji towarzyszy wyzysk dzieci w niektórych krajach.

Mowa jest też o podrabianiu miodu, wytwarzanego z dodatkiem syropu ryżowego bądź kukurydzianego. Raport przedstawia rezultaty śledztw i efekty konfiskat prowadzonych przez specjalne komórki sił porządkowych do walki z przestępstwami w produkcji i handlu żywnością.

Od przystawki do deseru organizacje przestępcze przynoszą na włoskie stoły „produkty nielegalne, niebezpieczne i wytwarzane w drodze wyzysku siły roboczej” – wyjaśniono. Obroty gangów, także mafijnych, obecnych w tym sektorze, szacuje się na ponad 24 mld euro rocznie.

Związek Coldiretti zwrócił uwagę na sprowadzany do Włoch ryż z Birmy, który - jak zaznaczono - pochodzi z terenów prześladowanej i mordowanej ludności Rohingja.

Spośród składników drugich dań największe zagrożenie stanowią stare ryby, odświeżane przy pomocy zabronionej substancji o nazwie cafados; to mieszanka kwasów organicznych i wody utlenionej, którą łączy się z lodem. Obłożone nią ryby sprawiają wrażenie świeżych. Związek Coldiretti przypomniał również o zjawisku nadzorowanego przez klany mafijne nielegalnego uboju zwierząt, bez żadnej kontroli sanitarnej. Mięso z takich ubojni trafia np. do lokali gastronomicznych.

Autorzy raportu ostrzegli również przez produktami z dodatkiem chińskich trufli sprzedawanych jako włoskie i grzybami z importu, też rzekomo krajowymi.

źródło:

Zobacz więcej