RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Brazylia: Wojsko nie zdołało zapewnić bezpieczeństwa w Rio de Janeiro

Nasilenie przemocy w Rio de Janeiro niemal nie zmalało (REUTERS/Pilar Olivares)

W sześć tygodni po zakończeniu 10-miesięcznego eksperymentu, polegającego na przejęciu przez wojsko zadań policji dla zapewnienia bezpieczeństwa w Rio de Janeiro, miejscowe organizacje społeczne oceniają go jako niepowodzenie.

Protesty lekarzy w Wenezueli. „Sytuacja jest krytyczna”

Lekarze i pielęgniarki w Wenezueli protestują na granicy z Kolumbią. Żądają od prezydenta Nicolasa Maduro wpuszczenia do kraju pomocy humanitarnej....

zobacz więcej

Według sprawozdania brazylijskiej organizacji społecznej Obserwatorium Interwencji, w toku akcji wojskowych przeprowadzanych na terenie Rio – głównie w fawelach, tj. osiedlach biedoty usytuowanych na wzgórzach wokół Rio i kontrolowanych częściowo przez organizacje przestępcze – zabito o 33,6 proc. więcej osób niż w tym samym okresie 2017 r.

Eksperyment podjęty z inicjatywy poprzedniego, prawicowo-liberalnego prezydenta Brazylii Michela Temera, który w założeniu miał poprawić bezpieczeństwo mieszkańców dawnej stolicy Brazylii, zdaniem Obserwatorium nie przyniósł oczekiwanych rezultatów.

W ciągu tych 10 miesięcy 2018 r. łączna liczba śmiertelnych ofiar przemocy zmniejszyła się w Rio do 6041 w porównaniu z 6146 w tym samym okresie 2017 r.

Zdaniem Silvii Ramos, koordynatorki raportu Obserwatorium Interwencji, eksperyment z użyciem wojska do zapewnienia bezpieczeństwa w Rio de Janeiro „był kosztowną próbą zastosowania starych technik przywracania rządów prawa w warunkach skomplikowanej rzeczywistości społecznej Brazylii, zamiast wprowadzania reform strukturalnych”.

źródło:

Zobacz więcej