RAPORT

Tusk kontra Tusk

PiS zaproponuje w Sejmie uchwałę ws. odpowiedzialności za Holokaust

Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w przyszłym tygodniu (fot. REUTERS/Ronen Zvulun)
Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w przyszłym tygodniu (fot. REUTERS/Ronen Zvulun)

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu PiS zaproponuje uchwałę w sprawie odpowiedzialności za Holokaust w związku z niedopuszczalnymi wypowiedziami, które miały miejsce podczas konferencji bliskowschodniej – zapowiedziała rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

Wsławiła się wpadką o „polskim reżimie nazistowskim”, teraz nie zauważa premiera RP

Andrea Mitchell, dziennikarka NBC, która niedawno oświadczyła na antenie swojej stacji, że powstańcy w getcie warszawskim walczyli przeciwko...

zobacz więcej

Andrea Mitchell z telewizji MSNBC przeprowadziła wywiad z przebywającym w Warszawie wiceprezydentem USA Mike'em Pence'em. Poinformowała, że w programie podróży Pence'a i jego żony jest m.in. wizyta w dawnym getcie warszawskim, gdzie w czasie powstania w 1943 r. Żydzi - jak powiedziała - „przez miesiąc walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”.

Po tej wypowiedzi zaprotestowali przedstawiciele polskich władz; przewodniczący Światowego Kongresu Żydów zażądał sprostowania. Dziennikarka przeprosiła za „niefortunną niedokładność”.

„Na najbliższym posiedzeniu Sejmu PiS zaproponuje uchwałę ws. odpowiedzialności za Holokaust wz. z niedopuszczalnymi wypowiedziami, które miały miejsce podczas konferencji bliskowschodniej” – napisała Beata Mazurek na Twitterze. Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w przyszłym tygodniu. Sejm będzie obradował w dniach 20, 21 i 22 lutego.

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma poinformował, że IPN zamierza wezwać amerykańską stację telewizyjną MSNBC do sprostowania słów swojej dziennikarki Andrei Mitchell o „polskim i nazistowskim reżimie”. „Jeśli tego nie zrobi - prowadzimy już analizy prawne - to wszystko wskazuje na to, że skierujemy (do sądu - red.) pozew cywilny w ramach uprawnień wynikających z przepisów zmiany ustawy o IPN z 2018 r.” – zapewnił Szpytma. Sprostowania oraz przeprosin od dziennikarki i stacji MSNBC domagał się także marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Na słowa Mitchell w środę zareagowała Ambasada RP w USA.

„Dziękujemy ci @mitchellreports @MSNBC za relację z Warszawy. Jednak Powstanie w Getcie Warszawskim w 1943 r. było aktem bohaterstwa przeciwko niemieckim nazistom, którzy założyli getto i dokonali Holokaustu. W czasie drugiej wojny światowej Polska została zaatakowana i była okupowana przez władze nazistowskich Niemiec” – napisała polska ambasada na Twitterze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej