Zidentyfikowano trzeciego podejrzanego o otrucie Skripala

Według jednej z teorii mężczyzna był odpowiedzialny za wwiezienie do Wielkiej Brytanii nowiczoka (fot. REUTERS/Toby Melville)

Trzeci mężczyzna podejrzewany o udział w próbie otrucia byłego agenta GRU Siergieja Skripala w brytyjskim Salisbury to wysoko postawiony funkcjonariusz rosyjskiego wywiadu wojskowego Denis Siergiejew – informuje portal śledczy Bellingcat.

Drugi z podejrzanych o atak na Skripala to lekarz wywiadu, bohater Rosji

Oficer GRU Aleksandr Miszkin (alias Aleksandr Pietrow), podejrzany o udział w próbie zabójstwa Siergieja Skripala został w 2014 roku wyróżniony...

zobacz więcej

„Bellingcat może teraz ujawnić prawdziwą tożsamość i historię oficera GRU, który funkcjonował na arenie międzynarodowej jako Siergiej Wiaczesławowicz Fiedotow” – wskazał Bellingcat, który jako pierwszy zidentyfikował dwóch pozostałych mężczyzn podejrzanych o próbę zabójstwa Skripala i jego córki w marcu ubiegłego roku.

„W rzeczywistości ta osoba to Denis Wiaczesławowicz Siergiejew, wysokiej rangi oficer GRU” – dodano.

O trzecim podejrzanym pisał w ubiegłym tygodniu brytyjski dziennik „The Telegraph”. Według gazety posługujący się fałszywą tożsamością Siergiej Fiedotow miał wjechać do Wielkiej Brytanii tego samego dnia, co dotychczas zidentyfikowani dwaj sprawcy ataku na Skripala: wysokiej rangi agenci GRU Aleksandr Miszkin (alias Aleksandr Pietrow) i Anatolij Czepiga (Rusłan Boszyrow).

„Telegraph” ujawnił jednak, że choć Fiedotow miał kupione bilety na ten sam lot, co pozostali dwaj mężczyźni, to nie odleciał z nimi do Moskwy, co oznacza, że możliwe jest, iż pozostał – przynajmniej na jakiś czas – w Wielkiej Brytanii.

Jak zwrócono uwagę, numer seryjny paszportu Fiedotowa różnił się zaledwie kilkoma cyframi od tych, które znalazły się w dokumentach podróżnych Miszkina i Czepigi, co uwiarygadnia tezę o jego powiązaniach z GRU.

Putin: Skripal to kanalia i zdrajca ojczyzny

„Kanalią" i „zdrajcą ojczyzny” nazwał prezydent Rosji Władimir Putin byłego pułkownika wywiadu wojskowego GRU Siergieja Skripala. Putin zaprzeczył,...

zobacz więcej

Wśród analizowanych teorii jest m.in. ta, że mężczyzna był odpowiedzialny za wwiezienie do Wielkiej Brytanii potrzebnych dawek środka bojowego typu nowiczok, wykorzystanego do ataku.

Według doniesień gazety w przeszłości Fiedotow podróżował do Wielkiej Brytanii; miał także być dwukrotnie w Czechach, gdzie prawdopodobnie wraz z Miszkinem monitorował aktywność Skripala, który według nieoficjalnych informacji miał współpracować z czeskim wywiadem. Fiedotow był także trzykrotnie w Bułgarii w 2015 r., gdy doszło tam do próby otrucia znanego biznesmena z branży zbrojeniowej Emiliana Gebrewa.

Ubiegłoroczny zamach na Siergieja Skripala i jego córkę Julię na terytorium Wielkiej Brytanii wywołał jeden z największych kryzysów dyplomatycznych w relacjach brytyjsko-rosyjskich od zakończenia zimnej wojny i doprowadził do wydalenia ponad 150 rosyjskich dyplomatów z państw Zachodu, w tym USA i większości krajów UE.

źródło:

Zobacz więcej