100-lecie niepodległości w Białymstoku. Wojewódzkie placówki kultury wezmą udział w obchodach

Premierą opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki zainaugurowała 28 bm. działalność w nowym gmachu Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, jedna z największych w ostatnich latach w Polsce inwestycji kulturalnych (fot. arch. PAP/Artur Reszko)

Koncerty, warsztaty artystyczne inspirowane historią Białegostoku oraz konferencję historyczną przygotują placówki kultury nadzorowane przez samorząd województwa podlaskiego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok – poinformowano na konferencji prasowej w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Wybrano stu białostoczan na stulecie odzyskania przez miasto niepodległości

Stu białostoczan na stulecie odzyskania przez miasto niepodległości wybrała specjalna kapituła złożona z przedstawicieli różnych środowisk....

zobacz więcej

Główne obchody tego jubileuszu organizowane przez władze miasta Białegostoku odbędą się 19 lutego. Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 r., Białystok czekał na to kilka miesięcy dłużej.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreślił, że Białystok jest stolicą województwa, dlatego wojewódzkie instytucje kultury włączają się w obchody tej ważnej dla miasta rocznicy.

Na jubileusz swoje propozycje przygotowały działające w Białymstoku: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Opera i Filharmonia Podlaska, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki i Muzeum Podlaskie.

Z okazji jubileuszu odzyskania niepodległości przez Białystok, na gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej będzie wyświetlany czasowo w dniach 18-22 lutego napis: „Wolny Białystok 1919-2019”, a 19 lutego w czasie specjalnego koncertu, który organizuje w operze miasto Białystok i w nocy placówka będzie podświetlona na biało i czerwono. Opera proponuje także warsztaty teatralne dla młodzieży inspirowane historią miasta – poinformował dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Damian Tanajewski.

Ferie z rzeszowskim IPN-em. Prelekcje, warsztaty i gry edukacyjne

Pokazy filmowe, prelekcje, warsztaty edukacyjne oraz gry i zabawy związane z historią – to propozycje rozpoczynającej się Rzeszowie 12. edycji...

zobacz więcej

Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki zaprasza na zwiedzanie gmachu teatru. Dyrektor placówki Piotr Półtorak powiedział, że już od 1919 r. w Białymstoku trwały starania o budowę gmachu teatru miejskiego im. J. Piłsudskiego, budynek teatru powstał w 1938 r., dlatego teatr proponuje poznanie tej historii i teatru „od kuchni”.

Dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski zaprosił mieszkańców na wieczór 19 lutego na symboliczne wciągnięcie na maszt przy siedzibie muzeum w Ratuszu repliki chorągwi z orłem, co ma nawiązywać do wydarzeń sprzed stu lat, gdy pierwsze oddziały wojska polskiego pojawiły się na Rynku Kościuszki w mieście. Na wieży Ratusza zawieszono wówczas polską chorągiew.

źródło:

Zobacz więcej