RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Kukiz’15 zawiadomi prokuraturę. Chodzi o słowa amerykańskiej dziennikarki

Andrea Mitchell stwierdziła, że podczas powstania w getcie Żydzi „walczyli przeciw polskiemu i nazistowskiemu reżimowi” (fot. FB/Alex Storozynski/MSNBC)
Andrea Mitchell stwierdziła, że podczas powstania w getcie Żydzi „walczyli przeciw polskiemu i nazistowskiemu reżimowi” (fot. FB/Alex Storozynski/MSNBC)

Wiceszef klubu Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski poinformował, że zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez amerykańską dziennikarkę Andreę Mitchell. W relacji z Warszawy stwierdziła ona, że podczas powstania w getcie Żydzi „walczyli przeciw polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”.

„Powstanie w getcie było walką przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”

Nieprawdziwe twierdzenia o „polskich obozach zagłady” przybrały nową formę. Reporterka amerykańskiej telewizji NBC Andrea Mitchell w korespondencji...

zobacz więcej

Andrea Mitchell z telewizji MSNBC przeprowadziła w Warszawie wywiad z wiceprezydentem USA Mikiem Pence’em, który przybył na rozpoczętą w środę konferencję bliskowschodnią. W swojej relacji dziennikarka poinformowała, że w programie podróży Pence’a i jego żony jest m.in. wizyta w dawnym getcie warszawskim, gdzie w czasie powstania w 1943 r. Żydzi – jak powiedziała – „przez miesiąc walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie poseł Rzymkowski poinformował, że „w imieniu klubu poselskiego Kukiz'15 dzisiaj złoży zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście o możliwości popełnienia przestępstwa przez panią Andreę Mitchell w związku z jej wczorajszą wypowiedzią”.

Zdaniem Rzymkowskiego Mitchell mogła popełnić przestępstwo z art. 133 Kodeksu karnego mówiącego o zniewadze narodu lub Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 55 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu poprzez użycie stwierdzenia, iż powstanie w getcie warszawskim było zrywem przeciwko „polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”.

– Ta wypowiedź – w naszej ocenie – spełnia dyspozycje przywołanych dwóch artykułów. Jest haniebną wypowiedzią, która zniesławia naród polski, kładzie się wielkim cieniem na relacje polsko-amerykańskie – podkreślił Rzymkowski. Dodał, że to nie pierwsza tego typu wypowiedź ze strony amerykańskich publicystów, którzy – jak mówił – „przypisują narodowi polskiemu zbrodnie dokonane przez nazistowskie Niemcy”.

IPN żąda sprostowania ws. słów reporterki o „polskim i nazistowskim reżimie”

Instytut Pamięci Narodowej zamierza wezwać amerykańską stację telewizyjną MSNBC do sprostowania słów jej dziennikarki Andrei Mitchell o „polskim i...

zobacz więcej

– Apelujemy do organów państwa polskiego, do prokuratury, policji, do organów, które stoją na straży praworządności, o bardzo szybką, zdecydowaną reakcjĘ w tej sprawie. Nie może być tak, że będziemy na plucie na nasz naród mówić, że pada deszcz – powiedział. Jak stwierdził, „dopóki nie będzie twardej, jasnej, zdecydowanej i jednoznacznej reakcji ze strony organów państwa, to do takich sytuacji będzie dochodziło z olbrzymim uszczerbkiem dla naszych transatlantyckich relacji ze Stanami Zjednoczonymi”.

Zdaniem Rzymkowskiego prokuratura w tej sprawie powinna zadziałać z urzędu, podobnie jak polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. – Pani Andrea Mitchell powinna mieć status persona non grata w Polsce. Do tej pory nie przeprosiła, mimo że ma pewną świadomość strasznie haniebnych słów, które wobec naszego narodu uczyniła – mówił poseł.

– Państwo poważne bardzo szybko reaguje. Stany Zjednoczone są państwem poważnym – bierzmy przykład z takich państw – dodał.

Ambasada RP w USA reaguje na słowa reporterki o „polskim i nazistowskim reżimie”

Ambasada Polski w USA zareagowała w środę na Twitterze na słowa amerykańskiej dziennikarki Andrei Mitchell z telewizji MSNBC, która w swej relacji...

zobacz więcej

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma poinformował PAP, że IPN zamierza wezwać w czwartek amerykańską stację telewizyjną MSNBC do sprostowania słów swojej dziennikarki Andrei Mitchell o „polskim i nazistowskim reżimie”. – Jeśli tego nie zrobi – prowadzimy już analizy prawne – to wszystko wskazuje na to, że skierujemy do sądu pozew cywilny w ramach uprawnień wynikających z przepisów zmiany ustawy o IPN z 2018 roku – zapewnił PAP Szpytma.

Dodał, że informację o tym, że dziennikarka użyła sformułowania „polski i nazistowski reżim”, „w IPN przyjmujemy z wielkim zdziwieniem i rozczarowaniem”. – Jest to przykład olbrzymiej niewiedzy na temat historii. Polska była krajem, który pierwszy stawił militarnie opór agresji Rzeszy Niemieckiej w 1939 roku i który nigdy nie skapitulował. Polski rząd udał się na emigrację, a w kraju działało z jego ramienia Polskie Państwo Podziemne walczące z niemieckim okupantem przez cały okres lat 1939-1945 – powiedział Szpytma.

Na słowa Mitchell w środę zareagowała Ambasada RP w USA. „Dziękujemy ci @mitchellreports @MSNBC za relację z Warszawy. Jednak Powstanie w Getcie Warszawskim w 1943 r. było aktem bohaterstwa przeciwko niemieckim nazistom, którzy założyli getto i dokonali Holokaustu. W czasie drugiej wojny światowej Polska została zaatakowana i była okupowana przez władze nazistowskich Niemiec” – napisała polska ambasada na Twitterze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej