RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Burmistrz Hajnówki zakazał marszu narodowców w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak (C) podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Hajnówka, 7 bm. Radni Hajnówki przyjęli stanowisko, w którym sprzeciwili się upamiętnianiu kpt. Romualda Rajsa "Burego" w trakcie marszu z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (fot. PAP/Artur Reszko)
Burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak (C) podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Hajnówka, 7 bm. Radni Hajnówki przyjęli stanowisko, w którym sprzeciwili się upamiętnianiu kpt. Romualda Rajsa "Burego" w trakcie marszu z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (fot. PAP/Artur Reszko)

Burmistrz Hajnówki (Podlaskie) wydał decyzję zakazującą marszu, który 23 lutego chcą w tym mieście zorganizować środowiska narodowe z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

II Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych przeszedł pomimo kontrowersji

Przez Hajnówkę (Podlaskie) przeszedł II Marsz Żołnierzy Wyklętych, zorganizowany m.in. przez ONR. Według szacunków policji, wzięło w nim udział ok....

zobacz więcej

Marsz, organizowany po raz czwarty, od początku wzbudza w Hajnówce emocje, ponieważ upamiętnia m.in. Romualda Rajsa „Burego”, którego oddział niepodległościowego podziemia spacyfikował zimą 1946 r. kilka wsi z okolic Bielska Podlaskiego zamieszkanych przez prawosławną ludność białoruską.

Hajnówka w dużej części zamieszkana jest przez mniejszość białoruską, wyznającą prawosławie.

W uzasadnieniu swojej decyzji burmistrz Jerzy Sirak napisał m.in., iż trasa planowanego zgromadzenia „po raz kolejny została ustalona przez organizatora przez miejsce newralgiczne z punktu widzenia społeczności prawosławnej”; chodzi o cerkiewny sobór św. Trójcy.

Burmistrz zaznacza też, że „bezspornym w sprawie jest”, iż w czasie zeszłorocznego marszu jego uczestnicy „prezentowali symbole krzyża celtyckiego i odznaki trupiej główki z piszczelami tzw. »Totenkopf«”, wznosili okrzyki „Narodowa Hajnówka” i „gloryfikowali” postać Romualda Rajsa przez okrzyki „Bury – mój bohater”.

„Wyżej opisane zaistniałe zdarzenia, uwarunkowania historyczne zdarzenia, które chce upamiętnić organizator zgromadzenia, tworzą wobec mniejszości białoruskiej i prawosławnej jawnie wrogi i negatywny przekaz, o charakterze prowokacyjnym” – napisał burmistrz.

Przypomniał też, że w zeszłym tygodniu rada miasta przyjęła stanowisko, w którym sprzeciwia się upamiętnianiu w trakcie marszu Romualda Rajsa „Burego”.

Już raz władze samorządowe Hajnówki próbowały uniemożliwić organizację takiego marszu.

Dwa lata temu burmistrz wydał podobną decyzję, która – po zaskarżeniu jej przez organizatorów – została jednak ostatecznie uchylona przez sąd.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej