RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sekretarz stanu USA o Forcie Trump: Znajdziemy rozwiązanie, które odstraszy Rosję

Mike Pompeo o stacjonowaniu wojsk USA w Polsce (fot. Inquam Photos/Octav Ganea/via REUTERS)
Mike Pompeo o stacjonowaniu wojsk USA w Polsce (fot. Inquam Photos/Octav Ganea/via REUTERS)

Mamy nadzieję, że Polska wkrótce wejdzie do programu bezwizowego, pilnie nad tym pracujemy – powiedział sekretarz stanu USA Mike Pompeo w wywiadzie udzielonym Polsat News. Pompeo ocenił również, że decyzja dotycząca bazy Fort Trump będzie poprzedzona długą dyskusją.

Macierewicz: Musimy wreszcie zająć się tym, co zniszczyła PO

– Musimy wreszcie zająć się tym, co zniszczyła PO! Musimy zająć się miliardami, za które oni odpowiadają. To nie może im ujść płazem – powiedział...

zobacz więcej

Pompeo pytany o to, jak realna jest wizja powstania stałej amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce, odpowiedział, że toczy się wiele dyskusji między „polskim wojskiem a amerykańskim Departamentem Obrony”.

– Już dokonaliśmy znaczących zobowiązań, rozmieszczając żołnierzy w ramach wzmocnionej obecności. Uważamy, że to ważne. Nasze dwa kraje będą wspólnie pracować nad dojściem do tego, czy wszystko jest na właściwym poziomie, a gdy to zrobimy, zapadną dalsze decyzje, jakie przyjąć podejście – powiedział Pompeo.

Sekretarz stanu USA podkreślił, że myśli o bezpieczeństwie ze strategicznego punktu widzenia, dlatego – jak dodał – należy znaleźć odpowiedź, która „odstraszy rosyjską agresję”, tak by Polska i reszta Europy były bezpieczne.

Pytany, kiedy można spodziewać się decyzji w sprawie Fort Trump, odpowiedział, że „to będzie długa dyskusja”.

W Polsce stacjonuje ok. 4 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy są częścią sił NATO rozmieszczonych na wschodniej flance Sojuszu. Polska zabiega o powstanie stałej amerykańskiej bazy wojskowej, którą prezydent Andrzej Duda roboczo określił nazwą Fort Trump.

Sekretarz stanu USA: Rosjanie mogą próbować otworzyć tu drugi front

– To, co dzieje się na Ukrainie, otworzyło nam oczy, że Rosjanie mogą próbować otworzyć tu drugi front – mówił sekretarz stanu USA Mike Pompeo...

zobacz więcej

Pompeo był także pytany, kiedy można spodziewać się włączenia Polski do programu bezwizowego.

– Mam nadzieję, że wkrótce. Pilnie nad tym pracujemy. Wiem, że polski rząd nad tym pracuje. Nie znam daty. Istnieje zestaw wymogów, a Polska jest coraz bliżej i bliżej. Nasza ambasador pilnie nad tym pracuje, uczyniła z tego jedną z podstaw swojej misji w Polsce. Mamy nadzieję, że Polska wejdzie do programu bezwizowego naprawdę wkrótce – zadeklarował sekretarz stanu USA.

Visa Waiver Program to program rządu Stanów Zjednoczonych, który pozwala obywatelom poszczególnych państw podróżować do tego kraju w celach turystycznych lub biznesowych na okres do 90 dni bez konieczności uzyskania wizy. Spośród państw UE do programu nie zostały włączone jeszcze Polska, Rumunia, Bułgaria, Cypr i Chorwacja.

Wymogiem, który musi spełnić państwo ubiegające się o przystąpienie do programu, jest m. in. wskaźnik liczby odmów wydania wizy do Stanów Zjednoczonych, który nie może przekroczyć 3 proc. ze wszystkich złożonych wniosków. Dotyczy to amerykańskiego roku budżetowego: od 1 października do 30 września. W 2017 r. wskaźnik odmów dla obywateli polskich ubiegających się o wizy do USA wyniósł 5,9 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej