„Jesteśmy gotowi dzielić się doświadczeniem”. Czaputowicz otworzył obrady

UE i USA podzielają przekonanie o roli, którą Iran powinien odegrać na Bliskim Wschodzie, jednak jesteśmy bardzo zaniepokojeni możliwymi skutkami rozwoju programu atomowego i jednoznacznie potępiamy niedopuszczalne działania tego kraju poza własnym terytorium – mówił podczas otwarcia obrad drugiego dnia konferencji nt. Bliskiego Wschodu minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Delegacje z całego świata w Warszawie. Drugi dzień konferencji o Bliskim Wschodzie

Po godz. 9 w Warszawie rozpoczął się drugi dzień konferencji poświęconej sprawom pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Podczas obrad...

zobacz więcej

– Stabilizacja regionu, zakończenie toczących się konfliktów, zapewnienie współistnienia kultur i budowanie społeczeństw włączających to wielkie wyzwania – to jest wyzwanie społeczności międzynarodowej, by możliwie efektywnie wspierać te wysiłki na rzecz zapewnienia stabilizacji i trwałego pokoju. Źródła konfliktów na Bliskim Wschodzi są wielorakie – dotyczą one zarówno dążeń niektórych przywódców do zachowania władzy za wszelką cenę, wywodzą się również z fundamentalizmu religijnego i braku tolerancji, a także czynników systemowych, takich jak naruszenie równowagi sił – mówił minister.

– UE i USA podzielają przekonanie o roli, którą Iran mógłby i powinien odegrać na Bliskim Wschodzie i na świecie, jednakże jesteśmy bardzo zaniepokojeni możliwymi skutkami rozwoju programu atomowego Iranu, jak również doniesieniami o niekonstruktywnej roli odgrywanej przez to państwo w regionie. Jednoznacznie potępiamy również działania tego państwa poza własnym państwem, w tym w Europie, co spotkało się z dodatkowymi sankcjami ze strony unijnej – dodał Czaputowicz.

Czaputowicz podkreślił, że odbędą się dyskusje na temat metod rozwiązywania istniejących konfliktów na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Syrii i Jemenie. – Biorąc pod uwagę ich całą złożoność, pokazują one, jak łatwo społeczeństwa mogą stać się ofiarą ideologii konfrontacyjnych – podkreślił.

Dodał, że osobne miejsce zostanie poświęcone przemyśleniom na temat stanu i perspektyw procesu pokojowego. – Te kwestie będą przedmiotem naszych obrad w trakcie sesji otwierającej, następnie lunch roboczy, który będzie poświęcony wyzwaniom humanitarnym. Tutaj omówimy metody, do których może się uciekać społeczność międzynarodowa, by poprawić tę sytuację na tym obszarze – poinformował minister.

Sekretarz stanu USA: Rosjanie mogą próbować otworzyć tu drugi front

– To, co dzieje się na Ukrainie, otworzyło nam oczy, że Rosjanie mogą próbować otworzyć tu drugi front – mówił sekretarz stanu USA Mike Pompeo...

zobacz więcej

Podkreślił, że w sesji popołudniowej uczestnicy konferencji będą mówić na temat sposobu ograniczania proliferacji broni masowego rażenia w regionie. – Pochylimy się także nad cyberbezpieczeństwem, nowymi wyzwaniami dla bezpieczeństwa energetycznego i nielegalnym finansowaniem terroryzmu – mówił Czaputowicz.

– Wielu z państwa może zadać sobie pytanie, dlaczego Polska ramię w ramię ze Stanami Zjednoczonymi organizuje tę konferencję tu w Warszawie. Uważamy, że Polska ma szczególne prawo, by służyć społeczności międzynarodowej jako miejsce pełnego dialogu – podkreślił Czaputowicz.

Szef polskiego MSZ wskazał, że nasz kraj jest niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. – Właśnie z tego tytułu spoczywa na nas szczególny obowiązek włączenia się w działania na rzecz zachowania i zapewnienia pokoju – zaznaczył Czaputowicz.

Dodał, że Polska jest także tym krajem, „w którym narodził się ruch Solidarność, który zainicjował pokojową, bezkrwawą transformację ustrojową”.

– Tą ścieżką później poszły inne kraje naszego regionu, co doprowadziło do spektakularnego zakończenia zimnej wojny. Już niedługo będziemy upamiętniali 30-lecie tamtych wydarzeń. Uważamy, że nasze doświadczenie może być wielką wartością dla innych regionów – powiedział. Jak zapewnił, „jesteśmy gotowi dzielić się tym doświadczeniem”.

– Polska nigdy nie pozostawała obojętna wobec potrzeb społeczeństw zamieszkujących Bliski Wschód – podkreślił Czaputowicz.

Jak przypomniał, polski kontyngent wojskowy uczestniczył w operacji wyzwolenia Kuwejtu, nasi żołnierze przyczyniali się do stabilizacji w Iraku, przez wiele lat uczestniczyliśmy też w misjach pokojowych na Wzgórzach Golan, na Półwyspie Synaj oraz w południowym Libanie.

– Polska czynnie uczestniczy w globalnej koalicji ds. walki z tzw. Państwem Islamskim – zaznaczył Czaputowicz.

źródło:
Zobacz więcej