„NBP mógłby ręcznie sterować rynkiem kredytów”

Według „DGP” ministerstwo finansów proponuje nowe rozwiązanie ws. rynku kredytów (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Zamiast WIBOR-u stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej? To nie jest wykluczone – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ponad 75% Polaków deklaruje, że raz w życiu wzięło kredyt. Na co najczęściej pożyczamy?

Ponad 75% Polaków w wieku 18-64 lat deklaruje, że przynajmniej raz w życiu brało kredyt lub pożyczkę. Najczęściej zadłużamy się na sprzęt AGD i...

zobacz więcej

Jak czytamy, stopy ustalane przez RPP to pomysł wiceministra finansów Piotra Nowaka, który odpowiada m.in. za regulacje związane z rynkami finansowymi.

Jego propozycja to odpowiedź na problemy z opracowaniem nowego wskaźnika służącego do ustalania oprocentowania kredytów, takiego, który spełniałby wymogi Unii Europejskiej. Po 1 stycznia 2020 r. polskie banki nie będą mogły stosować obecnie używanego WIBOR-u – pisze „DGP”.

Już dwa lata temu zgłosiłem pomysł, by w kredytach hipotecznych – a może i we wszystkich – WIBOR zastąpić stopą referencyjną NBP. Gdy go przedstawiałem, nie słyszałem – poza nielicznymi wyjątkami – ostrych głosów sprzeciwu. Myślę, że można do niego wrócić. Mówimy o zamianie WIBOR-u na stopę referencyjną tylko w kredytach. Dla profesjonalnego rynku instrumentów pochodnych można byłoby stworzyć osobny benchmark rynkowy – powiedział Piotr Nowak w rozmowie z „DGP”.

źródło:
Zobacz więcej