RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Gorączka walentynkowych zakupów

Coraz częściej kupujemy dla ukochenych prezenty w internecie (fot. Pixabay/t_watanabe)
Coraz częściej kupujemy dla ukochenych prezenty w internecie (fot. Pixabay/t_watanabe)

83 proc. Polaków kupi prezent dla ukochanej osoby – co ciekawe, 20 lat temu taki zamiar miało zaledwie 42 proc. respondentów. Wśród hitów walentynkowych podarunków dla pań są pluszowe misie i bielizna erotyczna, a dla panów – zegarki i galanteria skórzana. Stałym elementem są również kwiaty oraz wyjazd czy romantyczna kolacja.

Walentynki zlikwidowane. Pakistan nie chce „niemoralnego święta”

Sąd w stolicy Pakistanu Islamabadzie zakazał publicznych obchodów walentynek. Podkreślono, że święto jest „przejawem zepsutej kultury Zachodu”.

zobacz więcej

Jak wskazują autorzy raportu „Mastercard Love Index”, wartość wydatków Polaków na prezenty dla ukochanej osoby w ciągu trzech lat zwiększyła się o 56 proc.; coraz częściej kupujemy upominki w internecie (wzrost liczby transakcji o 88 proc. w stosunku do 2016 r.).

Z okazji walentynek Polacy najczęściej kupują kwiaty – w 2018 r. wynik był o 137 proc. wyższy niż w 2016 r. – wskazano w raporcie. Kwiaty są często dodatkiem do głównej niespodzianki. Chętnie bowiem wydajemy też pieniądze na wspólne spędzanie czasu ze swoją drugą połówką, na co wskazuje wzrost o 56 proc. liczby transakcji w restauracjach.

Popularne jest również podróżowanie z ukochaną osobą – liczba transakcji za bilety samolotowe czy kolejowe wzrosła o 92 proc. – wyliczono. Prezenty materialne cieszą się natomiast mniejszym zainteresowaniem, np. wydatki przeznaczone na zakup biżuterii wzrosły o 25 proc.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej