RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

„Powstanie w getcie było walką przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”

Andrea Mitchell pominęła udział Niemców w zagładzie getta (fot. TT/Alex Storozynski/Wiki/archives.gov)
Andrea Mitchell pominęła udział Niemców w zagładzie getta (fot. TT/Alex Storozynski/Wiki/archives.gov)

Nieprawdziwe twierdzenia o „polskich obozach zagłady” przybrały nową formę. Reporterka amerykańskiej telewizji NBC Andrea Mitchell w korespondencji z Polski zasugerowała, że powstanie w getcie warszawskim było zrywem przeciwko „polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”.

Relacjonując konferencję bliskowschodnią z Warszawy, Andrea Mitchell powiedziała na wizji, że powstańcy w getcie warszawskim walczyli przeciwko „polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”. Niemców, którzy w rzeczywistości stworzyli getto i wymordowali jego mieszkańców, nie wymieniła. Na słowa dziennikarki zwrócił uwagę Alex Storozynski, prezes Fundacji Kościuszki.

„Jest to obsceniczne i wysoce obraźliwe, zarówno dla Polaków, jak i Żydów, którzy dzielnie walczyli przeciwko niemieckim nazistom podczas powstania w getcie warszawskim. Pełne przeprosiny absolutnie należą się tym, którzy walczyli i tym, których obwinia się bezpodstawnie” – napisał na Twitterze Jonny Daniels, prezes Fundacji From the Depths.

„Dziennikarka NBC News stwierdziła na wizji, że powstańcy w getcie warszawskim walczyli przeciwko »polskiemu i nazistowskiemu reżimowi«. To już przekracza granice kompromitacji. Za takie rzeczy powinny być przeprosiny w następnym programie i spalenie się ze wstydu” – skomentował publicysta „Do Rzeczy” Marcin Makowski.

Korespondentka TVP w USA Zuzanna Falzmann zaapelowała do Mitchell o przeprosiny. „Nie było takiej rzeczy jak »polski i nazistowski reżim«. Takie stwierdzenie jest wysoce obraźliwe. Polska była okupowana przez niemieckich nazistów. Zarówno Polacy jak i Żydzi walczyli przeciwko nazistom podczas powstania w getcie” – podkreśliła. 72-letnia Andrea Mitchell jest doświadczoną i uznaną dziennikarką. Od lat obsługuje najważniejsze wydarzenia polityczne w USA. Zaliczyła jednak kilka wpadek. Na przykład w 2008 r. użyła wobec wyborców z prowincji pejoratywnego określenia „rednecks” czyli wieśniacy. Później publicznie przeprosiła za wpadkę, przyznając, że powiedziała „coś głupiego”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej