Aaaaa cyberżołnierza zatrudnię. Ruszył nabór do WOC

Gotowość bojową cyberarmia powinna osiągnąć w ciągu trzech lat (fot. TT/Cyber_mil_pl)

Otwiera się poważny rynek pracy dla młodych informatyków. MON tworzy Wojska Obrony Cyberprzestrzeni i już prowadzi do nich nabór – informuje „Rzeczpospolita”.

MON tworzy wojska obrony cyberprzestrzeni

Płk Karol Molenda został pełnomocnikiem ds. wojsk obrony cyberprzestrzeni. Decyzję w tej sprawie szef MON Mariusz Błaszczak podpisał we wtorek....

zobacz więcej

Kilka dni temu płk Karol Molenda został powołany na pełnomocnika do spraw Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Wcześniej był związany ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego jako specjalista od cyberbezpieczeństwa. Najpóźniej do końca czerwca ma przedstawić harmonogram i koncepcję funkcjonowania nowego rodzaju wojsk oraz oszacować, ilu specjalistów będzie potrzebował.

Według dziennika „tworzenie tego rodzaju wojsk jest opóźnione, ale niezbędne”. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn niedawno opublikował na łamach gazety dane, z których wynika, że „w 2018 r. działający przy ABW zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego otrzymał 31865 zgłoszeń, z tego 6212 zostało potwierdzonych jako ataki na sieć teleinformatyczną”.

Na razie trudno określić, kiedy WOC osiągną zdolność operacyjną. Wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot zakłada, że powinno się to stać maksymalnie za trzy lata. Jeszcze w tym roku MON planuje dokonania konsolidacji instytucji zajmujących się ochroną cybernetyczną i stworzyć Inspektorat Sił Obrony Cyberprzestrzeni.

Zapytany przez „Rz” o cele Wojsk Ochrony Cyberprzestrzeni, Płk. Molenda wymienił cztery główne zadania: „bezpieczeństwo sieci, monitoring zagrożeń, cyberrozpoznanie oraz działania ofensywne”.


źródło:
Zobacz więcej