Żałoba w NASA. Sonda Opportunity zakończyła żywot

Sonda Opportunity przysłała niemal 300 tys. zdjęć Marsa (fot. NASA)

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała, że marsjańska sonda Opportunity zakończyła swój żywot. Prawie 15 lat bezzałogowy pojazd badał powierzchnię Czerwonej Planety i przesyłał na Ziemię zdjęcia z Marsa.

Zamilkł na Czerwonej Planecie. Podejmą ostatnią próbę łączności

Agencja NASA poinformowała, że w najbliższych godzinach podejmie ostatnią próbę nawiązania łączności z marsjańskim łazikiem Opportunity, który...

zobacz więcej

Przedstawiciele NASA nie kryli smutku z powodu zakończenia misji Opportunity. – Nasza ukochana sonda zamilkła. Stoję więc tu przed wami i z głębokim poczuciem uznania i wdzięczności ogłaszam koniec misji Opportunity – mówił zastępca administratora NASA Thomas Zurbuchen.

Sześciokołowy łazik Opportunity badał powierzchnię Marsa od 2004 r., poszukując potencjalnych śladów życia. Zasilany bateriami słonecznymi pojazd miał pierwotnie przebyć około kilometra a jego misja była zaplanowana na 90 dni. Okazał się jednak niezwykle wytrzymały i jego misję wielokrotnie przedłużano.

Ostatecznie przebył ponad 45 km, dostarczając naukowcom wykonane z bliskiej odległości zdjęcia księżycowej powierzchni, skał i kraterów. Sonda Opportunity umożliwiła wiele odkryć. Dostarczyła m. in. dowodów, że miliardy lat temu na Marsie mogła znajdować się woda. Łącznie przesłała na Ziemię prawie 300 tys. fotografii.

Opportunity zamilkła w czerwcu zeszłego roku. Wtedy to po burzy piaskowej jej panele słoneczne nie były w stanie naładować akumulatorów.


źródło:
Zobacz więcej