Żałoba w NASA. Sonda Opportunity zakończyła żywot

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała, że marsjańska sonda Opportunity zakończyła swój żywot. Prawie 15 lat bezzałogowy pojazd badał powierzchnię Czerwonej Planety i przesyłał na Ziemię zdjęcia z Marsa.

Zamilkł na Czerwonej Planecie. Podejmą ostatnią próbę łączności

Agencja NASA poinformowała, że w najbliższych godzinach podejmie ostatnią próbę nawiązania łączności z marsjańskim łazikiem Opportunity, który...

zobacz więcej

Przedstawiciele NASA nie kryli smutku z powodu zakończenia misji Opportunity. – Nasza ukochana sonda zamilkła. Stoję więc tu przed wami i z głębokim poczuciem uznania i wdzięczności ogłaszam koniec misji Opportunity – mówił zastępca administratora NASA Thomas Zurbuchen.

Sześciokołowy łazik Opportunity badał powierzchnię Marsa od 2004 r., poszukując potencjalnych śladów życia. Zasilany bateriami słonecznymi pojazd miał pierwotnie przebyć około kilometra a jego misja była zaplanowana na 90 dni. Okazał się jednak niezwykle wytrzymały i jego misję wielokrotnie przedłużano.

Ostatecznie przebył ponad 45 km, dostarczając naukowcom wykonane z bliskiej odległości zdjęcia księżycowej powierzchni, skał i kraterów. Sonda Opportunity umożliwiła wiele odkryć. Dostarczyła m. in. dowodów, że miliardy lat temu na Marsie mogła znajdować się woda. Łącznie przesłała na Ziemię prawie 300 tys. fotografii.

Opportunity zamilkła w czerwcu zeszłego roku. Wtedy to po burzy piaskowej jej panele słoneczne nie były w stanie naładować akumulatorów.


źródło:
Zobacz więcej