Szef MSZ Iranu: To nie przypadek, że terroryści uderzyli, gdy zaczyna się „warszawski cyrk”

Mohammad Dżawad Zarif sugeruje, że tragiczny zamach, do jakiego doszło w niespokojnym regionie jego kraju, ma związek z konferencją w Warszawie (fot. PAP/EPA/STRINGER)

„To nie jest zbieg okoliczności, że Iran został dotknięty aktem terroryzmu tego samego dnia, kiedy rozpoczyna się warszawski cyrk” – napisał na Twitterze szef dyplomacji tego kraju, Mohammad Dżawad Zarif. Kilka godzin wcześniej na południu Iranu doszło do zamachu, w którym zginęło 27 żołnierzy Gwardii Rewolucyjnej. Dowódca tej elitarnej jednostki zapowiedział odwet.

Zamach na Strażników Rewolucji Islamskiej w Iranie. Dziesiątki ofiar

Co najmniej 27 osób zginęło i 13 zostało rannych w samobójczym zamachu bombowym na autobus przewożący funkcjonariuszy Korpusu Strażników Rewolucji...

zobacz więcej

Zarif dodał, że „tacy sami terroryści oklaskują (sprawców zamachu) z warszawskich ulic i wspierają ich twitterowymi botami”. „Wydaje się, że Stany Zjednoczone zawsze dokonują tych samych złych wyborów, spodziewając się różnych wyników” – stwierdził dyplomata.

Do tragicznego zamachu doszło na drodze łączącej miasta Zahedan i Chasz w prowincji Sistan-Beludżystan, gdzie od dawna działają zarówno gangi przemytników narkotyków, jak i separatystycznych bojowników sunnickich.

Zamachowiec samobójca podjechał samochodem wypełnionym materiałami wybuchowymi do autobusu przewożącego żołnierzy elitarnej formacji, Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Do przeprowadzenia ataku przyznało się sunnickie ugrupowanie Dżaisz al-Adl (Armia Sprawiedliwości), uważane przez Teheran za organizację terrorystyczną. Domaga się ono większych praw dla mniejszości etnicznej Beludżów. W ostatnich latach to radykalne ugrupowanie przeprowadziło wiele ataków na cele wojskowe w Iranie.

– Odwet za samobójczy zamach na Strażników Rewolucji sięgnie poza granice Iranu – zagroził dowódca tych sił Ali Fadawi. – Nasza reakcja w obronie islamskiej rewolucji nie ograniczy się do naszego kraju (...). Nasi wrogowie, tak jak poprzednio, otrzymają zdecydowaną odpowiedź od Strażników Rewolucji – dodał Fadawi.

– Młodzi ludzie z armii i wywiadu narodu irańskiego pomszczą krew męczenników, którzy zginęli podczas tego wydarzenia – powiedział rzecznik prasowy MSZ w Teheranie Bahram Kasemi.

źródło:
Zobacz więcej