Kongres USA nie poprze wojskowej interwencji w Wenezueli

Przewodniczący wenezuelskiego parlamentu, lider opozycji Juan Guaido powiedział niedawno, że nie chce zbrojnej interwencji USA i zapewnił też, że nie jest „marionetką” Amerykanów (fot. PAP/EPA/Miguel Gutierrez)

Kongres USA nie poprze wojskowej interwencji w Wenezueli – zapowiedział w środę przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Eliot Engel, odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Donalda Trumpa, który oznajmił, że taka operacja jest do rozważenia.

Guaido wzywa wojsko do przejścia na stronę opozycji. Maduro straszy „Ku Klux Klanem”

Juan Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli, zapowiedział, że pomoc humanitarna dotrze do kraju 23 lutego, i wezwał wojsko do...

zobacz więcej

– Nie martwi mnie pobrzękiwanie szabelką przez prezydenta (…). Chcę jasno powiedzieć wobec wszystkich świadków: interwencja militarna USA nie jest opcją – oświadczył Engel przed przesłuchaniem w Kongresie w sprawie sytuacji w Wenezueli.

Na początku lutego Trump, w wywiadzie dla telewizji CBS News, powiedział, że wysłanie amerykańskich wojsk do pogrążonej w kryzysie politycznym Wenezueli „jest opcją”. W środę powtórzył, że „rozważa wszystkie opcje w tej sprawie”. Dodał, że dotychczasowy prezydent tego kraju Nicolas Maduro popełnia „straszny błąd” blokując transporty zagranicznej pomocy humanitarnej wysłane do Wenezueli.

Sam Maduro powiedział w środę: - Jeśli amerykańskie imperium odważy się tknąć choćby jeden liść palmowy na naszym terytorium, to zamieni się to w nowy Wietnam.

Przewodniczący wenezuelskiego parlamentu, lider opozycji Juan Guaido, który w styczniu ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju, powiedział niedawno, że nie chce zbrojnej interwencji USA i zapewnił też, że nie jest „marionetką” Amerykanów.

W wywiadzie opublikowanym przez włoski katolicki dziennik „Avvenire” Guaido, zapytany, czy popiera pomysł amerykańskiej interwencji w swoim kraju, odparł: „Oczywiście, że nie. Jeszcze tego by brakowało”.

źródło:

Zobacz więcej