Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Owady mogą wyginąć w ciągu najbliższego stulecia. „Nadejdzie katastrofa”

Pszczoły są gatunkiem zagrożonym wyginięciem (fot. REUTERS/Stringer)

Owadzi ekosystem jest coraz bardziej zagrożony. W ciągu najbliższych kilku dekad z powierzchni Ziemi zniknąć może nawet 40 proc. wszystkich owadów, zaś pod koniec XXI wieku te zwierzęta mogą całkowicie wyginąć – alarmują naukowcy. Wszystko przez ludzi.

Inwazja białych niedźwiedzi. Wprowadzono stan nadzwyczajny

W miejscowościach rosyjskiego archipelagu Nowa Ziemia na Oceanie Arktycznym wprowadzono stan nadzwyczajny z powodu białych niedźwiedzi, które w...

zobacz więcej

Jak donosi „Irish Time”, ludzka działalność może spowodować w trzeciej dekadzie tego wieku dramatyczny spadek populacji owadów na świecie. Aż 40 proc. tych zwierząt może całkowicie zniknąć.

Jesteśmy świadkami największego wymierania na Ziemi od milionów lat – twierdzą naukowcy. Jak podają, główną przyczyną tego jest stosowanie na szeroką skalę pestycydów, szczególnie w rolnictwie. Innymi składowymi tej biologicznej katastrofy są inwazyjne choroby tych zwierząt oraz zmiany klimatyczne.

Owadom zagrażają również czynniki biologiczne, takie jak patogeny. Zgodnie z badaniami coraz wyższa temperatura na Ziemi ogranicza siedliska owadów.

Naukowcy twierdzą, że najbardziej zagrożonymi gatunkami owadów są motyle, pszczoły i żuki gnojowe. Zaznaczają, że „biologiczna zagłada” będzie miała nieodwracalne skutki.

źródło:
Zobacz więcej