Trump krytykuje kompromis ws. muru, ale go nie odrzuca

Donald Trump poinformował, że przeanalizuje treść porozumienia (fot. PAP/EPA/T.J. Kirkpatrick / Bloomberg POOL)

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że nie jest zadowolony z kompromisu finansowego osiągniętego między Republikanami i Demokratami w Kongresie, które ma na celu uniknięcie kolejnego zawieszenia funkcjonowania rządu (shutdownu). Na razie jednak wstrzymuje się z jego odrzuceniem.

USA: Mur powstanie, ale będzie krótszy?

Donald Trump będzie mógł zbudować mur na granicy z Meksykiem, ale najprawdopodobniej będzie on krótszy niż postulował prezydent USA. Tak wynika z...

zobacz więcej

Kompromisowe porozumienie osiągnięte w poniedziałek wieczorem przewiduje przeznaczenie na budowę umocnień na granicy z Meksykiem 1,37 mld dolarów zamiast 5,7 mld, których domagał się prezydent. Kompromis ma na celu uniknięcie kolejnego shutdownu, bowiem tymczasowe porozumienie w tej sprawie upływa w najbliższy piątek 15 lutego.

W razie braku porozumienia już następnego dnia, w sobotę 16 lutego, zabrakłoby pieniędzy na bieżącą działalność m.in. Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Departamentu Sprawiedliwości i wielu resortów. Nowe porozumienie umożliwi finansowanie działalności rządu do 30 września, czyli do końca bieżącego roku budżetowego.

Najdłuższy shutdown

Odrzucenie przez Kongres w grudniu ub. roku żądania Trumpa w tej sprawie spowodowało bezprecedensowo długie, bo trwające aż 35 dni zawieszenie funkcjonowania ok. 1/4 agend rządu federalnego.

Trump oświadczył, że nie podjął jeszcze decyzji, czy poprze kompromis, do czego wzywają go czołowi kongresmeni z jego Partii Republikańskiej w obu izbach Kongresu. Prezydent napisał we wtorek na Twitterze, że został poinformowany o szczegółach porozumienia i obecnie je analizuje. – Muszę je przestudiować. Nie jestem z niego zadowolony – powiedział Trump dziennikarzom.

Porozumienie musi być jeszcze zaaprobowane przez kontrolowaną przez Demokratów Izbę Reprezentantów i Senat, w którym większość mają Republikanie, oraz podpisane przez prezydenta.

Trump napisał na Twitterze, że nie spodziewa się kolejnego shutdownu, ale podkreślił, że będzie nadal poszukiwał sposobów sfinansowania budowy muru, nawet mimo sprzeciwu Kongresu. „Niezależnie od tego, czy będą pieniądze na mur, będzie on zbudowany, tak jak zapowiadaliśmy!” – zapewnił. Jak informuje Agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródła w administracji, doradcy Białego Domu rozważają możliwość podpisania przez prezydenta kompromisowego porozumienia i równocześnie pozyskania pieniędzy na budowę muru z innych, uchwalonych już programów. Na to jednak potrzebna byłaby zgoda opozycyjnych Demokratów.

źródło:

Zobacz więcej