To była jedna z największych afer mięsnych w Europie. Jest wyrok

Główny podejrzany został oskarżony o to, że sprzedał ponad 500 ton koniny jako mięso wołowe (fot. REUTERS/Yves Herman, zdjęcie ilustracyjne)

Sąd w Paryżu wydał wyroki w jednej z największych w ostatnich latach afer mięsnych w Europie. Na trzy lata więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazany został Jacques Poujol, były dyrektor francuskiej firmy Spanghero, która kilka lat temu świadomie sprzedawała końskie mięso jako wołowinę.

Nawet 100 procent koniny w wołowinie. Aresztowania w Hiszpanii i Belgii

Aresztowano 66 osób zamieszanych w skandal związany ze sprzedażą koniny zamiast wołowiny. Europol poinformował, że główny podejrzany, obywatel...

zobacz więcej

Jacques Poujol został oskarżony o to, że w latach 2012-13 sprzedał ponad 500 ton koniny jako mięso wołowe firmie Comigel, produkującej gotowe potrawy z mięsa. Mięso miało pochodzić z rzeźni w Rumunii, a do Francji trafiało przez holenderskiego pośrednika Johannesa Fasena, który także zasiadł na ławie oskarżonych i został skazany na cztery lata więzienia.

Sąd nakazał również konfiskatę od Poujola 870 tys. euro, które miały być zyskiem z nielegalnego procederu sprzedaży koniny oznakowanej jako wołowina.

Oskarżonymi w tej sprawie są jeszcze dwie osoby – współpracownik Poujola Patrice Monguillon i pomocnik Fasena Hendricus Windmeijer. Dla pierwszego z nich prokurator żąda kary dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu, dla drugiego – 18 miesięcy w zawieszeniu. Wyroki mają zapaść w środę.

Po wybuchu afery w 2013 r. sześć dużych francuskich sieci handlowych wycofało ze sprzedaży kilka rodzajów mrożonych potraw z mięsa wołowego w następstwie podejrzenia, że mogą w rzeczywistości zawierać koninę.

Końskie mięso wykryto także na Wyspach Brytyjskich. W niektórych supermarketach pojawiły się zawierające koninę potrawy firmy Findus, która tłumaczyła, że jej dostawcą jest firma Comigel.

źródło:

Zobacz więcej