Rząd w Skopje: Macedonia oficjalnie zmieniła nazwę

Porozumienie Skopje i Aten zakończyło historyczny spór o nazwę tej byłej jugosłowiańskiej republiki (fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI)

Rząd w Skopje poinformował w oficjalnym oświadczeniu, że zmienia nazwę państwa z dotychczasowej na Macedonia Północna. Zmiana dokonała się w porozumieniu z Grecją. Z dniem kolejnym nowa nazwa państwa pojawi się na znakach drogowych.

Grecki parlament ratyfikował protokół przyjęcia Macedonii Płn. do NATO

Grecki parlament ratyfikował protokół przyjęcia Macedonii Północnej do NATO, po trwającym 27 lat sporze między obydwoma krajami o nazwę Macedonii.

zobacz więcej

Porozumienie Skopje i Aten zakończyło historyczny spór o nazwę tej byłej jugosłowiańskiej republiki.

Od ogłoszenia przez Macedonię niepodległości w 1991 r. władze Grecji protestowały przeciwko używaniu przez nią nazwy odwołującej się do dziedzictwa starożytnych Macedończyków. Ateny blokowały z tego względu starania Skopje o członkostwo w Unii Europejskiej i NATO.

Grecy obawiali się, że Macedonia mogłaby wystąpić z roszczeniami terytorialnymi w stosunku do greckiej prowincji Macedonia.

6 lutego ambasadorowie 29 państw NATO podpisali w Brukseli protokół przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu. Minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej Nikoła Dimitrow podkreślił wtedy, że stało się to możliwe dzięki porozumieniu z Atenami, które nazwał „historycznym pojednaniem”.

Porozumienie grecko-macedońskie zostało zawarte w czerwcu 2018 r. Pod koniec września w Macedonii odbyło się referendum konsultacyjne w sprawie zmiany nazwy kraju. Mimo że było ono nieważne z powodu niskiej frekwencji, macedoński parlament przeforsował niezbędne zmiany w konstytucji, a 25 stycznia porozumienie zatwierdził parlament grecki.

źródło:

Zobacz więcej