Krajowa Administracja Skarbowa przechwyciła dopalacze w przesyłkach pocztowych

Przejęste substancje zostaną zbadane. Od wyników badań zależą kary dla ewentualnych sprawców (fot. KAS)

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Łodzi przechwycili 10 przesyłek pocztowych, w których były tzw. dopalacze. Wartość rynkowa specyfików to ponad 2,2 tys. zł.

Polski system do wykrywania dopalaczy pozna po włosie, kto jest „czysty”

Ślady 500 substancji psychoaktywnych, w tym 300 dopalaczy, będzie mógł rozpoznawać w próbkach biologicznych system zaprojektowany przez Polaków. Do...

zobacz więcej

Przesyłki zarekwirowano w trakcie kontroli w sortowni paczek w Koluszkach. Zostały nadane w centrum kraju, a miały dotrzeć do odbiorców w różnych rejonach Polski.

– Zawarte w paczkach specyfiki w postaci proszku i suszu roślinnego, opisane nazwami 4CMC, 3CMC, Alfa, Fake, zostały przekazane do analizy laboratoryjnej - poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Łodzi Agnieszka Pawlak

– Dalszy tryb postępowania i kara grożąca nadawcy przesyłek uzależniona jest od wyników badań, które przesądzą, czy zatrzymane dopalacze to nowe substancje psychoaktywne, czy środki zastępcze – dodała Pawlak.

Rzeczniczka przypomniała, że zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadzanie do obrotu nowych substancji psychoaktywnych podlega karze grzywnie i do pięciu lat więzienia; samo ich posiadanie, co do zasady, karane jest grzywną.

Obrót środkiem zastępczym podlega karze pieniężnej w wysokości od 20 tys. zł do 1 mln zł

źródło:

Zobacz więcej