RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„El Chapo” winny przemytu 150 ton narkotyków. Grozi mu dożywocie

Guzman został aresztowany w Meksyku w 2016 roku i rok później przekazany Stanom Zjednoczonym w ramach procedury ekstradycji (fot. PAP/EPA/JOSE MENDEZ)

Narkotykowy boss Joaquin „El Chapo” Guzman został uznany za winnego przemytu ponad 150 ton narkotyków do Stanów Zjednoczonych. Szefowi meksykańskiego kartelu narkotykowego grozi kara dożywotniego więzienia.

100 mln dolarów łapówki? „El Chapo” miał przekupić prezydenta Meksyku

W 2012 roku ówczesny prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto przyjął łapówkę w wysokości 100 mln dolarów od meksykańskiego barona narkotykowego...

zobacz więcej

Uttam Dhillon z rządowej agencji walczącej z przemytem narkotyków powiedział, że decyzja nowojorskiego sądu to efekt pracy wielu zdeterminowanych osób.

– „El Chapo” jest odpowiedzialny za niewyobrażalną liczbę zgonów i zniszczeń w Stanach Zjednoczonych i jego rodzinnym Meksyku – powiedział agent. Zaznaczył, że śmiercionośne narkotyki Guzmana zniszczyły wiele amerykańskich rodzin w imię chciwości i żądzy władzy.

– Ten wyrok jest ogromnym zwycięstwem tysięcy agentów i wszystkich naszych partnerów w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i na całym świecie – dodał Dhillon.

„El Chapo”, były szef meksykańskiego kartelu Sinaloa, był oskarżony o przemyt do Stanów Zjednoczonych 155 ton kokainy i innych narkotyków w ciągu 25 lat.

61-letni Guzman stał się legendarną postacią w świecie kryminalnym. Dwukrotnie uciekał z pilnie strzeżonego meksykańskiego więzienia. Został aresztowany w Meksyku w 2016 r. i rok później przekazany Stanom Zjednoczonym w ramach procedury ekstradycji.

Proces trwał 11 tygodni. Zebrano zeznania ponad 50 świadków. Prokuratorzy udowadniali, że „El Chapo” przemycał do USA kokainę, heroinę, marihuanę i metamfetaminę, umacniając swoją pozycję w Meksyku za pomocą morderstw i wojen z kartelami narkotykowymi.

źródło:
Zobacz więcej