RAPORT

Tusk kontra Tusk

Pompeo o chińskiej technologii: Jej instalowanie niesie ryzyko

„Każdy kraj będzie musiał dokonać w tej sprawie własnego wyboru”, powtórzył sekretarz stanu USA (fot. PAP/Paweł Supernak)
„Każdy kraj będzie musiał dokonać w tej sprawie własnego wyboru”, powtórzył sekretarz stanu USA (fot. PAP/Paweł Supernak)

Instalowanie chińskiej technologii zwiększa ryzyko; Stany Zjednoczone nigdy nie umieszczą swojego sprzętu w kraju, w którym istnieje zagrożenie hakowania informacji przez Chińczyków – powiedział w Warszawie sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Spotkanie szefów dyplomacji Polski i USA: Mamy wspólne cele

W Warszawie rozpoczęło się spotkanie amerykańskiego sekretarza stanu Mike'a Pompeo i ministra spraw zagranicznych, Jacka Czaputowicza. Wśród...

zobacz więcej

– Jeśli chodzi o chińskie technologie, to są pewne ryzyka. To ryzyko jeśli chodzi o prywatną przedsiębiorczość. Instalowanie technologii chińskiej zwiększa ryzyko – ocenił Pompeo, podkreślając, że o tego rodzaju zagrożeniu ze strony Chin amerykańskie władze chcą informować świat.

– Natomiast każdy kraj, podobnie jak Polska – kraj suwerenny – podejmie własne decyzje i zdecyduje, czy będą chcieli korzystać z tych technologii czy też nie – dodał.

Sekretarz stanu USA podkreślił jednocześnie, że Stany Zjednoczone „nigdy nie umieszczą swojego sprzętu w kraju, w którym jest zagrożenie, że Chińczycy będą mogli hakować informacje”. – Ale każdy kraj będzie musiał dokonać w tej sprawie własnego wyboru – powtórzył Pompeo.

Do pytania o chińskie technologie odniósł się także minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który zaznaczył, że w tej sprawie trwa dyskusja – jak mówił – „także w Unii Europejskiej”.

– Na temat implikacji i zaangażowania w różne sektory technologiczne firmy chińskich. Jesteśmy tego świadomi, współpracujemy w ramach Unii Europejskiej, a także ze Stanami Zjednoczonymi, jeśli chodzi o wymianę informacji w tym zakresie – mówił.

– Oczywiście Unia Europejska jest otwarta na inwestycje, także spoza obszaru UE (…), ale z drugiej strony kwestie bezpieczeństwa, o których tutaj mówimy na pewno będą wpływać na decyzje w tym zakresie – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej