RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spotkanie szefów dyplomacji Polski i USA: Mamy wspólne cele

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się w Warszawie z amerykańskim sekretarzem stanu stanu Mikem Pompeo i ministra spraw zagranicznych, Jacka Czaputowicza. Wśród tematów rozmów znalazły się kwestie bezpieczeństwa, w tym energetycznego i polsko-amerykańskich stosunków gospodarczych.

Przylatuje sekretarz stanu USA. Głównym tematem bezpieczeństwo

Po południu do Warszawy przylatuje amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Dyplomata ma spotkać się z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem. Pompeo...

zobacz więcej

Obaj szefowie dyplomacji będą przewodniczyć rozpoczynającej się w środę, organizowanej wspólnie przez Polskę i Stany Zjednoczone, konferencji poświęconej budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Pobyt Pompeo w Polsce będzie miał zarazem charakter wizyty dwustronnej.

– Będziemy rozmawiać na tematy bezpieczeństwa, bezpieczeństwa energetycznego, stosunków gospodarczych między naszymi państwami. Ten wymiar dwustronny ma duże znaczenie – mówił dzień wcześniej Czaputowicz.

Po spotkaniu zorganizowano konferencję prasową z udziałem obu polityków.

– Nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa – mówił Czaputowicz.

Jak stwierdził szef polskiego MSZ, na spotkaniu poruszano sprawy obrony przeciwrakietowej i dalszej dywersyfikacji dostaw energii.

Czaputowicz mówił, że zadowoleniem przyjął zobowiązanie Stanów Zjednoczonych o instalacji obrony przeciwrakietowej w Redzikowie.

– Podzielamy stanowisko, że projekt Nord Stream 2 nie służy bezpieczeństwu energetycznemu Europy, uważamy go za przedsięwzięcie nietrafione, a wręcz szkodliwe dla bezpieczeństwa energetycznego na kontynencie – mówił Czaputowicz.

Szef MON: Współorganizacja konferencji bliskowschodniej świadczy o rosnącej pozycji Polski

To, że współorganizujemy w Warszawie konferencję na temat Bliskiego Wschodu, na temat pokoju na Bliskim Wschodzie, to jest niewątpliwie osiągnięcie...

zobacz więcej

Pompeo podkreślał, że NATO jest w stanie przeciwstawić się każdemu agresorowi i każdemu zagrożeniu. Jak dodawał, prezydent Donald Trump jest wdzięczny, że Polska wywiązuje się ze zobowiązań i wspiera Sojusz w miarę swoich możliwości. Amerykanin również odnosił się do spraw związanych z energetyką.

– Polska stara się doprowadzić do importu amerykańskiego gazu i ropy naftowej – mówił Pompeo. Dodał przy tym, że Polska stara się uniezależnić od dostaw rosyjskiego gazu.

Pompeo oświadczył ponadto, że USA są przeciwne Nord Stream 2.

– Umocniłby on przewagę rosyjską i uzależniłby inne państwa europejskie od dostaw rosyjskich – powiedział sekretarz stanu USA.

Amerykański sekretarz stanu poruszył również kwestie związane z historią.

– Ameryka nigdy nie zapomni niezłomnego ducha polskiego. Nie zapomni tych, którzy ryzykowali swoje życie przeciwstawiając się nazistowskiej machinie – mówił Pompeo.

źródło:
Zobacz więcej