Kolejka przed KPRM. Polacy wpisują się do księgi kondolencyjnej poświęconej Janowi Olszewskiemu

W KPRM znajduje się księga kondolencyjna, do której może się wpisać każdy, kto pragnie wyrazić szacunek i żal po śmierci byłego premiera (fot. PAP/Paweł Supernak)

Msza żałobna za duszę zmarłego byłego premiera Jana Olszewskiego zostanie odprawiona w piątek o godz. 18 w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży. Od kilku dni w Kancelarii Premiera wystawiona jest księga kondolencyjna, do której może się wpisać każdy, kto pragnie wyrazić szacunek i żal po śmierci byłego premiera.

Uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego. Rząd przedstawił szczegóły

Uroczystości pogrzebowe byłego premiera Jana Olszewskiego będą dwudniowe – piątek i sobota; miejscem pochówku będą Powązki Wojskowe – poinformował...

zobacz więcej

15 i 16 lutego w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe poświęcone Janowi Olszewskiemu. Były szef polskiego rządu zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Wcześniej trumna Jana Olszewskiego będzie wystawiona w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W piątek między godz. 10 a 19 będzie można oddać hołd zmarłemu i pożegnać się z nim. W Kancelarii znajduje się też księga kondolencyjna, do której może się wpisać każdy, kto chce wyrazić szacunek i żal po śmierci byłego premiera.

Do księgi kondolencyjnej wpisali się już m. in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

„Wolna, suwerenna i niepodległa Polska była Jego największą miłością, o którą walczył, dla której się trudził i której służył całym swoim pięknym życiem. Dziękujemy Panie Premierze” – napisała głowa państwa.

„Odszedł od nas patriota, niezłomny i wierny. Człowiek wielkiej odwagi i mądrości. Wierny idei Niepodległej Rzeczpospolitej. Jan Olszewski całe swoje życie poświęcił Polsce i Polakom” – napisał Mateusz Morawiecki, wpisując się do księgi.

„Panie premierze, nie zapomnimy Pana zasług w wykuwaniu naszej wolności i suwerenności. Pańska postawa była i będzie dla nas wzorem uczciwości. Na zawsze zostanie Pan w naszych sercach, zaś dziedzictwo Pańskiej służby Ojczyźnie i służby Solidarności będzie trwać. Będzie się rozwijać. Dziękujemy, że był Pan z nami, że jest Pan w nas i dla nas. Dla nas dziś i dla przyszłych pokoleń” – czytamy dalej we wpisie szefa rządu.

Olszewski odchodzi… [OPINIA]

„Olszewski odchodzi, agenci zostają” – pisał w 1992 r. na pierwszej stronie prawicowy dziennik „Nowy Świat”. „Nowy Świat” sam wkrótce zniknął z...

zobacz więcej

Program uroczystości pogrzebowych

O godz. 18 w piątek zostanie odprawiona msza żałobna w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży. O godz. 20 nastąpi wyprowadzenie trumny z Kancelarii Premiera i przejście konduktu do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

W sobotę odbędą się główne uroczystości pogrzebowe. O godz. 10.40 nastąpi wyprowadzenie trumny z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i przemarsz konduktu do Archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie rozpocznie się msza żałobna. Stamtąd kondukt przejdzie na Plac Krasińskich przed Pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie odbędzie się pożegnanie Jana Olszewskiego przez kombatantów i powstańców warszawskich.

Potem kondukt przejedzie w asyście policyjnej i szwadronu kawalerii na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie o godz. 14.45 rozpocznie się pogrzeb.

Od piątku do godz. 19 w sobotę w całym kraju obowiązywać będzie żałoba narodowa. W tym czasie flagi państwowe pozostaną opuszczone do połowy masztu.

źródło:
Zobacz więcej