RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Norweska organizacja pozarządowa uhonorowała polskiego konsula

Nagroda to wyraz uznania za służbę na rzecz rodzin. Postawa konsula zdaniem KKN powinna być wzorem dla innych narodów (fot. FB/Christian Coalition World)

Chrześcijańska Koalicja Norwegii wręczyła konsulowi RP w tym kraju dr Sławomirowi Kowalskiemu nagrodę „Certificate of Honor”. To wyraz uznania dla jego działalności w obronie polskich rodzin prześladowanych przez Barnevernet. Z tego samego powodu władze w Oslo uznały dra Kowalskiego za persona non grata.

Ojciec rodziny nękanej przez norweski urząd ds. dzieci: Konsul bardzo nam pomógł

– Sławomir Kowalski, konsul RP w Oslo, skutecznie pomaga polskim rodzinom nękanym przez Barnevernet i nigdy tej pomocy nie odmawia – opowiada w...

zobacz więcej

Zdaniem Chrześcijańskiej Koalicji Norwegii (Kristen Koalisjon Norge, KKN) postawa polskiego konsula powinna być wzorem dla innych narodów. Sławomir Kowalski podczas swej pracy na placówce w Oslo pomógł około 150 polskim rodzinom, którym norweski urząd ds. dzieci (Barnevernet) próbował odebrać dzieci.

Jak tłumaczy w rozmowie z portalem tvp.info mecenas Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris, organizacji współpracującej z polskiej strony z KKN, „Certificate of Honor” jest wyrazem szczególnego uznania za służbę na rzecz rodzin. Jest to nagroda przyznawana osobom fizycznym.

Nagrodę wręczyli konsulowi prezes KKN pastor Jan-Aage Torp i dr Einar Salvesen, specjalista z zakresu psychologii klinicznej i członek eksperckiej grupy zajmującej się kwestią nadużyć w strukturach Barnevernet.

Kilka tygodni wcześniej podobny wyraz uznania, skierowany jednak do całego narodu, otrzymała Rzeczpospolita Polska w związku z przyznaniem przez rząd RP ochrony azylowej na terytorium Polski obywatelkom Norwegii, Silje Garmo i jej nieletniej córce Eirze, również prześladowanym w swojej ojczyźnie przez Barnevernet. Certyfikat „Nation of Honor” dla Polski w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego odebrał wówczas poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Uściński.  

Władze Norwegii usiłowały wymusić na Polsce odwołanie konsula Kowalskiego w związku z rzekomo niezgodną z rolą dyplomaty działalnością w kilku sprawach konsularnych, w tym niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych.

MSZ już zareagowało na ruch Oslo. Norweska konsul - persona non grata

Nota o wydaleniu norweskiej konsul w Polsce została już przekazana ambasadorowi Norwegii – taką informację potwierdził wiceminister spraw...

zobacz więcej

Opublikowano wtedy nagranie, z którego wynikało, że to norweska policja naruszyła nietykalność cielesną polskiego dyplomaty prowadzącego interwencję w obronie nieletniego obywatela RP (sześciolatka) przetrzymywanego w placówce Barnevernet.

Chłopiec sam prosił o spotkanie z dyplomatą, podobne życzenie wyrażali również jego rodzice. Policjanci, prawdopodobnie łamiąc umowy międzynarodowe, których stroną jest Królestwo Norwegii, uniemożliwili polskiemu dziecku spotkanie z konsulem.

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza konsul właściwie wypełniał swoją misję. Szef polskiej dyplomacji nie widział powodu do odwoływania Sławomira Kowalskiego z placówki przed zakończeniem kadencji.

Strona norweska zdecydowała jednak o uznaniu konsula za persona non grata (osobę niepożądaną na terenie kraju) i nakazała mu opuścić Norwegię do 18 lutego. Analogiczną retorsję wobec konsul Norwegii w Polsce zastosowało polskie MSZ.

źródło:
Zobacz więcej