RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kazimierz Kujda odwołany ze stanowiska prezesa NFOŚ

– Przyjąłem dymisję prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierza Kujdy – poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk. Sytuacja ma związek z doniesieniami medialnymi dotyczącymi współpracy ze Służbami Bezpieczeństwa PRL prezesa NFOŚiGW.

Kujda: nie podjąłem z SB współpracy, która by komuś szkodziła

Nigdy nie podjąłem z SB współpracy, która doprowadziłaby do czyjejś krzywdy – oświadczył prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki...

zobacz więcej

Szef resortu środowiska poinformował na konferencji prasowej, że Rada Nadzorcza NFOŚiGW zdecydowała o rozpisaniu konkursu na nowego szefa Narodowego Funduszu.

– Procedura konkursowa to minimum 10 dni – mówił minister.

Kazimierz Kujda został powołany na prezesa Funduszu w grudniu 2015 r. przez ministra środowiska Jana Szyszkę. Z NFOŚiGW związany był od 1998 r., był dwukrotnie jego prezesem w latach 2000-02 i 2006-08.

W zeszłym tygodniu pojawiły się doniesienia medialne dotyczące współpracy ze Służbami Bezpieczeństwa PRL prezesa NFOŚiGW Kazimierza Kujdy. Sprawę, przedstawiając m.in. zawartość teczek, opisali dziennikarze „Gazety Wyborczej” i portalu Onet; także „Rzeczpospolita” podała, że Kujda „widnieje w jawnym już inwentarzu IPN jako tajny współpracownik o pseudonimie Ryszard, który współpracę miał rozpocząć w 1979 r. w Siedlcach - zgadza się jego data urodzenia”.

Według „Rz” w 2002 r. teczka Kazimierza Kujdy trafiła do zbioru zastrzeżonego IPN.

Kujda oświadczył, że nigdy nie podjął z SB współpracy, która doprowadziłaby do czyjejś krzywdy. Przyznał, że mógł „podpisać jakieś dokumenty”, ubiegając się o wyjazd za granicę. Zapowiedział, że wystąpi do IPN o autolustrację (wniosek jednak należy składać do sądu okręgowego – red.) i opublikuje dokumenty.

Nazwisko Kujdy pojawiło się ostatnio w publikacji „Gazety Wyborczej”, która ujawniła zapis rozmowy prezesa NFOŚiGW z austriackim przedsiębiorcą Geraldem Birgfellnerem; jego firmy miały przygotować inwestycję budowy dwóch wieżowców dla powiązanej z PiS spółki Srebrna w Warszawie.

źródło:
Zobacz więcej