Słynny angielski bramkarz nie żyje. Był mistrzem świata

Gordon Banks miał 81 lat (fot. Dave J Hogan/Dave J Hogan/Getty Images)

W wieku 81 lat zmarł słynny angielski bramkarz piłkarski Gordon Banks, mistrz świata z 1966 roku – poinformował jego były klub Stoke City.

Nie żyje legendarny skoczek narciarski Matti Nykänen

W wieku 55 lat, w nocy z niedzieli na poniedziałek, zmarł czterokrotny mistrz olimpijski i pięciokrotny mistrz świata w skokach narciarskich Fin...

zobacz więcej

„Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że Gordon odszedł do wieczności. To wielka strata, ale zostaje wiele pięknych wspomnień i duma z tego, jaki był i co osiągnął. Prosimy o uszanowanie prywatności rodziny” – napisano w klubowym komunikacie.

W latach 1963-1972 rozegrał 73 spotkania w angielskiej drużynie narodowej, a w 35 zachował czyste konto. Odnotował blisko 200 występów w klubowej jedenastce Stoke. Karierę zakończył w 1972 roku, kiedy w wyniku wypadku samochodowego stracił praktycznie wzrok w jednym oku.

W tym czasie uchodził za jednego z najlepszych bramkarzy świata. Nadano mu pseudonim „Bank of England” po tym, jak gazeta „The Times” napisała po jednym z meczów mundialu w 1966 roku, że „Banks w bramce jest tak pewny jak nasze pieniądze w Banku Angielskim”. Jego znakiem firmowym była bluza w żółtym kolorze, z którego korzystali również chętnie jego następcy w bramce ekipy „Trzech Lwów”.

Podczas MŚ w 1970 roku Banks popisał się piękną obroną jedną ręką strzału głową Pelego. W wielu plebiscytach ta interwencja została uznana za „paradę wszech czasów”.

W uznaniu zasług i sukcesów królowa Elżbieta II uhonorowała go Orderem Imperium Brytyjskiego.

źródło:
Zobacz więcej