Szef sztabu sił zbrojnych Iranu: Polska obiecała, że konferencja nie będzie antyirańska

Flaga Iranu (fot. Creative Touch Imaging Ltd./NurPhoto/Getty Images)

Polska obiecała, że organizowana przez nią wraz z USA konferencja bliskowschodnia w Warszawie nie będzie miała antyirańskiego charakteru – oświadczył we wtorek szef sztabu sił zbrojnych Iranu generał Mohammad Bagheri w wywiadzie dla państwowej agencji IRNA.

Spychalski: Prezydent otworzy konferencję bliskowschodnią w Warszawie

– Prezydent Andrzej Duda otworzy konferencję bliskowschodnią w Warszawie – zapowiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

zobacz więcej

– Polacy obiecali nam, że w Warszawie nie zostanie powiedziane złe słowo przeciwko Iranowi. Zobaczymy, czy dotrzymają obietnicy – powiedział wojskowy.

Władze w Teheranie, które nie zostały zaproszone, krytykują warszawską konferencję, twierdząc, że spotkanie oficjalnie poświęcone pokojowi i stabilności na Bliskim Wschodzie w rzeczywistości jest wymierzone w Iran.

Polska i USA temu zaprzeczają, chociaż – jak pisze dpa – USA od dawna oskarżają Iran o destabilizowanie Bliskiego Wschodu oraz sponsorowanie terroryzmu, a w maju 2018 roku decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa jednostronnie wycofały się z międzynarodowego porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego i później wznowiły wobec Iranu sankcje gospodarcze.

Szef irańskiej dyplomacji Muhammad Dżawad Zarif ocenił niedawno, że konferencja zakończy się porażką, choćby dlatego że większość państw, która zadeklarowała swój udział w spotkaniu, nie wysyła delegacji wysokiej rangi.

Jak pisze dpa, sprawa konferencji położyła się cieniem na stosunkach polsko-irańskich, a Teheran groził wręcz Warszawie konsekwencjami dyplomatycznymi, jednak styczniowa wizyta wiceszefa polskiego MSZ Macieja Langa w Teheranie „częściowo uspokoiła nastroje” w Iranie.

Spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego. Wezmą w nim udział przedstawiciele kilkunastu państw, m.in. wiceprezydent USA Mike Pence i sekretarz stanu Mike Pompeo, a także premier Izraela Benjamin Netanjahu, jednak część z uczestniczących państw nie ogłosiła jeszcze, kto będzie je reprezentował.

źródło:

Zobacz więcej