Raport

Epidemia koronawirusa

CBA zatrzymało byłego prezesa Orlenu. Miliony strat w paliwowym gigancie

Trzy osoby z kierownictwa PKN Orlen, w tym były prezes zarządu paliwowego giganta Jacek K., zostały zatrzymane przez CBA na polecenie łódzkiej prokuratury. Śledczy zarzucają, że zatrzymani dopuścili się przestępstw, polegających na niegospodarności w wielkich rozmiarach w spółce. K. pełnił funkcję prezesa Orlenu od 2008 do 2015 r.

CBA zatrzymało pięć osób. Wśród nich urzędnicy warszawskiego ratusza

Pięć osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku z reprywatyzacją trzech nieruchomości położonych...

zobacz więcej

– Gdańska delegatura CBA zatrzymała dwóch b. dyrektorów i b. prezesa PKN Orlen. Spółka straciła miliony złotych. Osoby zatrzymane trafią do prokuratury w Łodzi, gdzie usłyszą zarzuty. Trwają przeszukania w miejscach zatrzymania osób – powiedział portalowi tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski.

Jak podała w komunikacie Prokuratura Krajowa, zatrzymania były efektem wielowątkowego śledztwa, zainicjowanego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, a dotyczącego przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz przestępstw karnoskarbowych.

„Postępowanie zostało zainicjowane działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w tym przeprowadzoną w okresie od 17 stycznia do 28 grudnia 2017 r. kontrolą procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących rozporządzania mieniem, w zakresie umów na wybrane usługi zlecane przez Polski Koncern Naftowy Orlen SA” – dodała prokuratura.

Jak podał na Twitterze zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik, trzem zatrzymanym przez CBA postawione zostaną zarzuty korupcyjne.

„W związku z dzisiejszymi informacjami Prokuratury Regionalnej w Łodzi oraz CBA, informujemy, że PKN Orlen współpracuje z właściwymi organami w celu całkowitego wyjaśnienia spraw związanych z działalnością byłego prezesa, odwołanego w grudniu 2015 r.” – oświadczył koncern. „Dążymy do jak najszybszego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji” – podkreślił jednocześnie PKN Orlen.

źródło:
Zobacz więcej