RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Nieoficjalnie: Kazimierz Kujda podał się do dymisji

Minister środowiska Henryk Kowalczyk i prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Kujda (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Kazimierz Kujda podał się do dymisji z funkcji prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – poinformowało radio RMF FM, zaznaczając że są to doniesienia nieoficjalne. Jak dodano, pismo z rezygnacją miało trafić już do szefa resortu środowiska Henryka Kowalczyka. – W tej sytuacji ja nic nie mogę powiedzieć – powiedział sam Kujda.

Kujda: nie podjąłem z SB współpracy, która by komuś szkodziła

Nigdy nie podjąłem z SB współpracy, która doprowadziłaby do czyjejś krzywdy – oświadczył prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki...

zobacz więcej

– Jeszcze nie byłem dzisiaj w pracy, natomiast tutaj decyzję podejmuje minister środowiska – powiedział Kujda. Dopytywany, czy oficjalnie złożył dymisję odpowiedział: „W tej sytuacji ja nic nie mogę powiedzieć”.

Na wtorek została zwołana rada nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która ma podjąć decyzje ws. przyszłości Kujdy na stanowisku prezesa NFOŚ.

Piątkowa „Rzeczpospolita” podała, że obecny prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda „widnieje w jawnym już inwentarzu IPN jako tajny współpracownik o pseudonimie Ryszard, który współpracę miał rozpocząć w 1979 r. w Siedlcach – zgadza się jego data urodzenia”. Ponadto, według gazety, w 2002 r. teczka Kazimierza Kujdy trafiła do zbioru zastrzeżonego IPN.

W czwartek Kujda oświadczył, że nigdy nie podjął z SB współpracy, która doprowadziłaby do czyjejś krzywdy. Przyznał, że mógł „podpisać jakieś dokumenty” ubiegając się o wyjazd za granicę. Zapowiedział, że wystąpi do IPN o autolustrację i opublikuje dokumenty.

Kazimierz Kujda został powołany na prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w grudniu 2015 roku przez ministra środowiska Jana Szyszko. Na stanowisku szefa NFOŚiGW zastąpił Małgorzatę Skuchę, która tę funkcję pełniła od 2013 roku.

źródło:
Zobacz więcej