RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef MON: Współorganizacja konferencji bliskowschodniej świadczy o rosnącej pozycji Polski

Premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Jarosław Mika w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej (fot. PAP/Piotr Nowak)

To, że współorganizujemy w Warszawie konferencję na temat Bliskiego Wschodu, na temat pokoju na Bliskim Wschodzie, to jest niewątpliwie osiągnięcie Polski; świadczy to o rosnącej pozycji Polski na arenie międzynarodowej – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Przylatuje sekretarz stanu USA. Głównym tematem bezpieczeństwo

Po południu do Warszawy przylatuje amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Dyplomata ma spotkać się z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem. Pompeo...

zobacz więcej

Wtorkowa „Rzeczpospolita” podaje, powołując się na źródła dyplomatyczne, że USA szykują lepszą ofertę wzmocnienia obecności wojskowej w Polsce. Jak podaje gazeta, „o tym ma wspomnieć w Warszawie wiceprezydent Mike Pence, choć ostateczną decyzję Pentagon ogłosi w marcu”.

Według gazety, „to nagroda za narażenie się Iranowi i Chinom”. Jak informuje gazeta, „zasadniczym celem podróży sekretarza stanu Mike'a Pompeo na Węgry, na Słowację i do Polski będzie powstrzymanie narastających wpływów Pekinu w Europie Środkowej – przyznali przed odlotem ministra z Waszyngtonu jego współpracownicy”.

– Ale Amerykanie oczekują także, że Warszawa wesprze ich w starciu z innym wpływowym państwem – Iranem. Bo choć od wielu dni polski MSZ stara się zapobiec otwartemu konfliktowi z Teheranem, to Waszyngton nie ukrywa, że warszawska konferencja ma przede wszystkim powstrzymać narastające wpływy Irańczyków na Bliskim Wschodzie – podaje gazeta.

Szef MON został poproszony w radiowej „Jedynce” o komentarz ws. doniesień „Rz”. – Prowadzimy (rozmowy), bo to Ministerstwo Obrony, ja osobiście, prowadzę rozmowę, głównie z Pentagonem, na temat zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Jesteśmy na dobrej drodze – odpowiedział. Jak podkreślił, „nie rozmawiamy »czy«, ale »jak« doprowadzimy do osiągnięcia wspólnego sukcesu”.

Norwegia uznaje zakłócanie GPS podczas ćwiczeń NATO za poważny problem

W dorocznym raporcie opublikowanym w poniedziałek norweskie służby wywiadowcze podkreśliły, że zakłócenie w 2018 r. GPS podczas ważnych ćwiczeń...

zobacz więcej

– Relacje ze Stanami Zjednoczonymi są bardzo dobre, myślę, że najlepsze w historii, a nam zależy na tym, żeby Polska była bezpieczna i ten sojusz ze Stanami Zjednoczonymi właśnie do tego prowadzi – mówił. – To, że współorganizujemy konferencję na temat Bliskiego Wschodu, na temat pokoju na Bliskim Wschodzie, to jest niewątpliwie osiągnięcie Polski. To świadczy o rosnącej pozycji Polski na arenie międzynarodowej – ocenił szef MON.

Błaszczak przyznał także, że z wiceprezydentem USA Mikiem Pence'em i Mikiem Pompeo będzie rozmawiać o zacieśnianiu relacji między Polską a USA. Przypomniał w tym kontekście, że w środę podpisze umowę na zakup dywizjonu samobieżnej artylerii rakietowej HIMARS. Cena za 20 wyrzutni z amunicją, kupowanych w ramach programu Homar, to 414 mln dolarów.

– Zależy nam na tym, mnie jako ministrowi obrony narodowej, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt kupiony za dobrą cenę – mówił szef MON. Jak dodał, w tym roku podpisanych będzie szereg umów na sprzęt, m.in. zakup śmigłowców dla Marynarki Wojennej.

Polsko-amerykańska konferencja na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie odbędzie się w dniach 13-14 lutego. Swój udział w niej zapowiedzieli m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu USA Mike Pompeo, premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz przedstawiciele niektórych państw europejskich i regionu Zatoki Perskiej.

źródło:
Zobacz więcej