RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Turcja: Nakaz aresztowania ponad 1,1 tys. osób za powiązania z islamskim kaznodzieją

Fethullah Gulen w swoim mieszkaniu w Pensylwanii (fot. REUTERS/Charles Mostoller)
Fethullah Gulen w swoim mieszkaniu w Pensylwanii (fot. REUTERS/Charles Mostoller)

Władze Turcji nakazały aresztowanie 1112 osób podejrzewanych o powiązania z islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem, którego Ankara oskarża o zorganizowanie próby przewrotu wojskowego w 2016 roku – poinformowała we wtorek telewizja CNN Turk.

Według tej stacji cała operacja skupiona jest głównie w stolicy kraju, ale dotyczy także 76 z 81 tureckich prowincji.

Przebywający w USA na uchodźstwie Gulen obwiniany jest przez władze Turcji o zorganizowanie udaremnionego zamachu stanu oraz próby stworzenia tzw. struktur równoległych, nazywanych przez tureckie władze organizacją terrorystyczną FETO. Przebywający od 1999 roku na dobrowolnym uchodźstwie duchowny – niegdyś bliski sojusznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana – potępił próbę zamachu stanu i zaprzeczył, jakoby był w nią zamieszany.

W następstwie udaremnionego zamachu stanu z lipca 2016 roku tureckie władze regularnie dokonują aresztowań. Z danych tureckiego MSW wynika, że w 2018 roku władze aresztowały około 75,2 tys. ludzi podejrzanych o powiązania z działalnością terrorystyczną, z których znaczącą większość – 52 tys. – aresztowano pod zarzutem kontaktów z ruchem Gulena.

Zachodni sojusznicy Turcji i organizacje obrońców praw człowieka potępiają skalę represji w tym kraju, a krytycy Erdogana twierdzą, że wykorzystuje on udaremniony zamach stanu jako pretekst do zdławienia oporu przeciwników politycznych. Prezydent i jego partia utrzymują, że pewne środki są niezbędne do zwalczania zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej