Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

USA: Mur powstanie, ale będzie krótszy?

Granica amerykańsko-meksykańska liczy ponad 3 tys. km (fot. PAP/EPA/MIGUEL SIERRA)

Donald Trump będzie mógł zbudować mur na granicy z Meksykiem, ale najprawdopodobniej będzie on krótszy niż postulował prezydent USA. Tak wynika z kompromisu zawartego pomiędzy Republikanami a Demokratami w amerykańskim Kongresie. Kompromis jest elementem negocjacji budżetowych, które mają zapobiec kolejnemu zawieszeniu działalności rządu USA.

Obława na nielegalnych imigrantów. Aresztowano setki osób

Co najmniej 600 nieudokumentowanych migrantów aresztowano w ostatnich trzech dniach w okolicach przygranicznej miejscowości Antelope Wells, w...

zobacz więcej

Wstępne porozumienie pomiędzy negocjatorami obu partii zakłada stworzenie na granicy z Meksykiem dodatkowych 90 km fizycznej bariery. Donald Trump chciał zbudować mur o długości 400 km, co miało kosztować 5,7 mld dolarów. W wynegocjowanym budżecie przeznaczono na ten cel tylko 1,375 mld.

Prezydent USA nie zadeklarował, czy podpisze taką ustawę. Podczas wizyty w Teksasie zapewnił jedynie, że mur będzie budowany. – Bezpieczeństwo jest podstawowym prawem każdego Amerykanina. Dlatego musimy dokończyć mur – mówił Trump do 35 tys. osób, które przyszły na jego wiec w El Paso.

Wskazał również na wysoką przestępczość po meksykańskiej stronie granicy. – Chcemy zatrzymać kryminalistów przed przybyciem do nas. Mury chronią życie ludzkie – przekonywał.

Granica amerykańsko-meksykańska liczy ponad 3 tys. km. Obecnie na jednej trzeciej jej długości znajdują się fizyczne bariery – od betonowych ścian, przez metalowe siatki z drutem kolczastym, po stalowe zapory.


źródło:
Zobacz więcej