RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dzielnica „zniknie”? „Ludzie się tą sprawą nie interesują”

Ryczewo zostało włączone w granice Słupska w 1961 roku (fot. Wiki/Michał Słupczewski)

Zaledwie trzy osoby przyszły na konsultacje społeczne dotyczące zniesienia nazwy Ryczewo dla części Słupska – informuje Radio Gdańsk.

W Polsce będzie więcej miast. „Większy prestiż i fundusze”

Od 2019 r. na administracyjnej mapie Polski pojawi się dziesięć nowych miast. Rząd podjął decyzję o przyznaniu tego statusu m.in. miejscowościom:...

zobacz więcej

W magistracie wskazują, że nazwa została w dokumentach od lat 60. ubiegłego wieku po włączeniu wsi w granice miasta. – Słupsk nie ma administracyjnie wydzielonych dzielnic i stąd problem. Zrodził się bałagan w dokumentach, bo jednocześnie na tym samym obszarze mamy przynależność do miasta i wsi – tłumaczą przedstawiciele ratusza.

– W konsultacjach społecznych w sprawie zniesienia nazwy Ryczewo wzięły udział tylko trzy osoby. Nie wiem, dlaczego ludzie się tą sprawą nie interesują? Przez lata byłam przekonana, że Ryczewo to po prostu dzielnica Słupska i tak moim zdaniem powinno pozostać. Może Słupsk po prostu powinien zostać podzielony na dzielnice i sprawa byłaby załatwiona – mówili podczas spotkania mieszkańcy.

Radio Gdańsk wskazuje, że ostateczna decyzja w sprawie zniesienia nazwy należy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wcześniej odpowiednią uchwałę musi przyjąć rada miejska w Słupsku.

Przed rokiem 1945 Ryczewo było osiedlem willowym dla bogatych mieszkańców Słupska. W latach 1945-54 mieściła się tu siedziba gminy. W 1961 roku władze miejskie i powiatowe wystąpiły z wnioskiem o przyłączenie go do Słupska, na co Rada Państwa wyraziła zgodę. Ryczewo znajduje się w północnej części miasta.


źródło:
Zobacz więcej