TVP i ZASP podpisały porozumienie o współpracy partnerskiej dot. Teatru Telewizji

Telewizja Polska oraz Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji podpisały porozumienie o współpracy partnerskiej, dotyczące Teatru Telewizji. – To jest bardzo ważny dzień dla kultury polskiej – powiedział doradca zarządu TVP ds. teatru Jan Maria Tomaszewski.

Dziś w Teatrze Telewizji premiera „Wesela” według S. Wyspiańskiego

Sto lat po odzyskaniu niepodległości Teatr Telewizji pokaże „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Reżyser...

zobacz więcej

Porozumienie w siedzibie TVP podpisali: członek zarządu TVP S.A. Maciej Stanecki, doradca zarządu TVP S.A. ds. Teatru TV Jan Maria Tomaszewski, dyrektor Agencji Kreacji Teatru TVP S.A. Ewa Millies-Lacroix, prezes zarządu głównego ZASP Paweł Królikowski oraz wiceprezes zarządu głównego ZASP Małgorzata Kożuchowska.

Stanecki zaznaczył, że porozumienie wyszło z inicjatywy ZASP i jest to „pierwsze porozumienie o takim charakterze”. – Podpisujemy porozumienie, którego celem jest przede wszystkim dbanie o to, co jest; utrzymanie tego poziomu i dążenie do jeszcze wyższych poziomów, a chodzi przede wszystkim o to, aby ze wsparciem i pomocą ZASP udało się nam produkować więcej i udostępniać więcej – dodał. Podkreślił, że jest to z jednej strony docenienie telewizji, z drugiej strony zobowiązanie.

Prezes zarządu głównego ZASP podkreślił, że Teatr Telewizji to jest „największy teatr w Polsce”. – Telewizja dzisiaj to jest jedno z tych mediów, gdzie aktor, człowiek mediów, tam gdzie staje (..) tam jest jego teatr, a telewizja jest tym miejscem, gdzie ten teatr może mu się zdarzyć najpiękniej, najpełniej, z największą widownią – ocenił Królikowski.

Renesans teatru

Tomaszewski przyznał, że jest „bardzo wzruszony, bo udało im się odtworzyć teatr, który był, ale w pewnym momencie w takim zaniku”. Jak mówił, tłumaczono mu, że „w tej chwili teatr już nie jest potrzebny, bo jest ważniejsza rola internetu itd., okazało się, że to jest nieprawda – mamy ogromną widownię, która dochodzi czasami do 1,5 miliona, miliony już nas obejrzało, (...) jest to bardzo duże osiągnięcie”.

– Będziemy prawdopodobnie jeszcze w tym roku mieli następną scenę, scenę Teatru Sensacji – poinformował. Zaznaczył, że jest to „bardzo ważny dzień dla kultury polskiej, dla środowiska, właściwie dla wszystkich, którzy są związani ze sztuką i kulturą”.

Kożuchowska zdradziła, że „to, za czym aktor tęskni, to, żeby mieć głos decyzyjny, a nie być tylko i wyłącznie człowiekiem do wynajęcia”. – Myślę, że dzięki temu porozumieniu damy też taki głos aktorom, a mamy już też wiele przykładów tego, że to się sprawdza – dodała.

Na konferencji wyjaśniono, że inicjatywa będzie polegała na „rekomendowaniu m.in. przez ZASP spektakli, konkretnych scenariuszy, a także artystów, które Telewizja Polska będzie promować w ramach Teatru Telewizji”.

źródło:

Zobacz więcej