RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Norwegia uznaje zakłócanie GPS podczas ćwiczeń NATO za poważny problem

O zakłócanie GPS podczas ćwiczeń NATO Norwegia oskarża Rosję (fot. U.S. Marine Corps/Lance Cpl. Menelik Collins/Handout via REUTERS)

W dorocznym raporcie opublikowanym w poniedziałek norweskie służby wywiadowcze podkreśliły, że zakłócenie w 2018 r. GPS podczas ważnych ćwiczeń NATO – o co kraje skandynawskie oskarżają Rosję – stanowi „poważny problem” i „zagrożenie dla lotnictwa cywilnego".

Ciężkie bombowce, myśliwce i tankowiec powietrzny. Siły NATO podniesione siedem razy

Myśliwce NATO chroniące przestrzeń powietrzną państw bałtyckich w ramach misji Baltic Air Policing w zeszłym tygodniu siedem razy startowały w...

zobacz więcej

Norwegia i Finlandia oskarżyły Rosję o to, że jej wojska rozmieszczone w Arktyce zakłócały sygnał GPS podczas ćwiczeń NATO Trident Juncture między 16 października a 7 listopada.

W najnowszym raporcie, poświęconym ocenie zagrożeń, norweski wywiad zwraca uwagę, że takie działania nie tylko „są nowym wyzwaniem podczas manewrów (sił) norweskich i aliantów”, ale również „stanowią zagrożenie dla lotnictwa cywilnego".

Szef norweskiego wywiadu Morten Haga Lunde podkreślił, że zakłócanie sygnału „nie jest jedynym nowym wyzwaniem" dla państw członkowskich NATO, a zdolność Rosji do demonstrowania siły na odległość „będzie rosła zarówno w okresie pokoju, kryzysu, jak i wojny”.

Rosja nie przyznaje się do zakłócania sygnału GPS, jednak AFP przypomina, że takie incydenty powtarzają się od 2017 r., a zdaniem wywiadu zakłócenia są generowane z Rosji.

Manewry Trident Juncture 2018 odbyły się w dniach 25 października – 7 listopada były największymi ćwiczeniami NATO od końca zimnej wojny; wzięło w nich udział ok. 50 tys. żołnierzy z 31 państw NATO i krajów partnerskich. Finlandia i Szwecja nie należą do Sojuszu, ale ich żołnierze również uczestniczyli w manewrach.

źródło:

Zobacz więcej