Sąd: Partia KORWiN nie istnieje

„Tu doszło do jakiejś pomyłki sądowej, bo przecież była partia i co? I nagle nie ma partii?”, powiedział Korwin-Mikke (fot. PAP/Tomasz Gzell)

W styczniu uprawomocniło się postanowienie o niezarejestrowaniu partii KORWiN. Oznacza to, że de facto partia Janusza Korwin-Mikkego nie istnieje, a Ministerstwo Finansów wstrzyma wypłatę kolejnej transzy subwencji budżetowej dla niej – podaje „Fakt”. – W wyborach europejskich na pewno sobie poradzimy, zaś jeśli chodzi o wybory parlamentarne, to cóż, najwyżej założymy nową partię – komentuje sytuację sam Korwin-Mikke.

Koalicja Propolska: W Parlamencie Europejskim jest potężny deficyt praworządności

Przedstawiciele Koalicji Propolskiej i instytutu Ordo Iuris przekonywali, że w Parlamencie Europejskim jest potężny deficyt praworządności i liczne...

zobacz więcej

Wniosek o wpisanie partii KORWiN do ewidencji wpłynął w styczniu 2015 r. Sąd zarejestrował ją nieprawomocnie, dzięki czemu partia startowała w wyborach. Po przekroczeniu progu 3 proc. w wyborach parlamentarnych z 2015 r. otrzymywała także subwencje z budżetu – ponad milion złotych co kwartał.

W 2016 r. Sąd najwyższy odmówił rejestracji partii, którą to decyzję podtrzymał Sąd Apelacyjny w listopadzie 2018 r. Postanowienie to uprawomocniło się w styczniu – oznacza to, że partia faktycznie nie została nigdy zarejestrowana.

– Nie wiemy co z tym fantem zrobić – przyznaje sam Korwin-Mikke.

Pomimo trwania sądowego postępowania, Państwowa Komisja Wyborcza zapewniła gazetę, że partii KORWiN przysługiwały subwencje i nie mają podstaw twierdzenia, że miałaby ona je zwracać. Kolejnych transz jednak już nie będzie.

– Ministerstwo poprosiło nas o wyjaśnienie kwestii rejestracji i zablokowało nam subwencję. Tu doszło do jakiejś pomyłki sądowej, bo przecież była partia i co? I nagle nie ma partii? – powiedział w rozmowie z „Faktem” Korwin-Mikke.

– W wyborach europejskich na pewno sobie poradzimy, zaś jeśli chodzi o wybory parlamentarne, to cóż, najwyżej założymy nową partię – dodał.

źródło:
Zobacz więcej