MSZ już zareagowało na ruch Oslo. Norweska konsul - persona non grata

Polskie MSZ wręczyło już notę ambasadzie Norwegii w Polsce ws. uznania pani konsul za personę non grata (fot. Gonzales Photo/Stian S. Moller/PYMCA/Avalon/UIG via Getty Images)

Nota o wydaleniu norweskiej konsul w Polsce została już przekazana ambasadorowi Norwegii – taką informację potwierdził wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Przyznał jednocześnie, że konsula Sławomira Kowalskiego, uznanego przez Oslo za persona non grata, zastąpi dyplomata, który z pewnością będzie z równym zaangażowaniem bronił interesów polskich rodzin.

Portal tvp.info: Polski konsul w Norwegii uznany za persona non grata

Polski konsul w Norwegii Sławomir Kowalski został uznany za persona non grata w tym kraju. Portal tvp.info dowiedział się, że polski rząd jeszcze...

zobacz więcej

Konsul Sławomir Kowalski był powszechnie znany z pomocy, jakiej udzielał rodzinom skonfliktowanym z urzędem ds. dzieci Barnevernet. To instytucja, którą posądza się o odbieranie rodzicom dzieci, niejednokrotnie na podstawie nieudokumentowanych zarzutów.

Ta działalność polskiego dyplomaty szczególnie nie podobała się norweskim władzom.

– Pan Sławomir Kowalski wróci do kraju i z pewnością zostanie wysłany na inną placówkę, gdzie będzie dalej wykonywał swoją pracę. Jesteśmy z niego zadowoleni. Pojedzie tam, gdzie jego kompetencje i determinacja przydadzą się najbardziej – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk.

Dodał, że jeszcze nie ma decyzji, do którego kraju będzie wysłany Sławomir Kowalski. Konsula zastąpi inny dyplomata. – Problemy polskich rodzin nie zniknęły wraz z odejściem konsula Kowalskiego. Na jego miejsce zostanie powołany dyplomata, który będzie z równym zaangażowaniem pracował w Norwegii – powiedział Szynkowski vel Sęk.

Wiceminister potwierdził, że polskie MSZ wręczyło już notę ambasadzie Norwegii w Polsce ws. uznania pani konsul za persona non grata.

Norweskie MSZ we wcześniejszych wypowiedziach dla tamtejszych mediów podkreślało, że wydalenie polskiego konsula nie będzie miało wpływu na stosunki obu krajów.

– Też mam taką nadzieję. Jest wiele pól współpracy. Choć decyzja w sprawie konsula jest dla nas trudna do zaakceptowania – przyznał wiceminister Szynkowski vel Sęk.

źródło:
Zobacz więcej