RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Emilewicz: Bardzo dobre wyniki obrotów towarowych handlu zagranicznego

Emilewicz zaznaczyła, że w 2018 r., po raz kolejny obroty towarowe handlu zagranicznego osiągnęły rekordowo wysoką wartość (fot. PAP/Artur Reszko)

Zważywszy na spowolnienie wzrostu PKB i popytu zagranicznego naszych głównych parterów handlowych czy niepewności w zakresie polityk celnych i wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, wyniki obrotów towarowych handlu zagranicznego 2018 r. należy uznać za bardzo dobre – oceniła szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Minister podkreśliła, że w 2018 r. dynamicznie rosła sprzedaż na wiele rynków pozaunijnych.

GUS: Niemcy największym partnerem handlowym Polski

Od wejścia Polski do UE największym naszym partnerem handlowym są Niemcy; w 2018 r. eksport za Odrę stanowił 28,2 proc. polskiego eksportu, a...

zobacz więcej

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego w 2018 r. wyniósł 5,1 mld euro.

– Biorąc pod uwagę istotne czynniki zmienności otoczenia gospodarczego Polski, w tym spowolnienie wzrostu PKB i popytu zagranicznego naszych głównych parterów handlowych, ogólnoświatowe spowolnienie w wymianie towarów oraz niepewności w zakresie polityk celnych i wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, osiągnięte w 2018 r. wyniki obrotów towarowych handlu zagranicznego należy uznać za bardzo dobre – oceniła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Według szefowej MPiT w kontekście sygnałów napływających z gospodarki niemieckiej „szczególnie cieszy wysoki wzrost sprzedaży na ten rynek (o 9,6 proc.)”. Emilewicz podkreśliła, że dynamicznie w 2018 r. rosła także sprzedaż na wiele rynków pozaunijnych, m.in. do USA, Rosji, Norwegii, Arabii Saudyjskiej, Chile oraz na Białoruś.

Emilewicz zaznaczyła, że w 2018 r., po raz kolejny obroty towarowe handlu zagranicznego osiągnęły rekordowo wysoką wartość. – Eksport wyniósł 221 mld euro i był wyższy o 7 proc. (rdr), a import wyniósł blisko 226,1 mld euro, tj. poziom wyższy o 9,7 proc. – wskazała.

Jak podkreśliła szefowa resortu, wyższa dynamika importu wynikająca z silnego popytu konsumpcyjnego, ożywienia w inwestycjach oraz wyższych cen nośników energii, w tym ropy naftowej, skutkowała pogorszeniem zrównoważenia wymiany towarowej. – Notowana za 2017 r. nadwyżka w wysokości 0,56 mld euro uległa przekształceniu w deficyt na poziomie 5 mld euro – zaznaczyła.

źródło:

Zobacz więcej