RAPORT

Kampania 2020

Grzegorz Braun zarejestrowany jako kandydat na prezydenta Gdańska

Przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska odbędą się w niedzielę 3 marca (fot. PAP/Paweł Supernak)

Gdańska komisja wyborcza zarejestrowała Grzegorza Brauna jako kandydata w przedterminowych wyborach na prezydenta miasta. Obok Brauna o tę funkcję ubiegają się także: p.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i przedsiębiorca Marek Skiba.

Piotr Walentynowicz i Grzegorz Braun kandydatami na prezydenta Gdańska

Piotr Walentynowicz, wnuk legendarnej działaczki „Solidarności” Anny Walentynowicz, będzie kandydował na prezydenta Gdańska. O najwyższy urząd w...

zobacz więcej

Rejestracja Dulkiewicz i Skiby miała miejsce już w zeszłym tygodniu po tym, jak Miejska Komisja Wyborcza w Gdańsku sprawdziła dostarczone przez komitety kandydatów podpisy poparcia (każdy kandydat musiał dostarczyć przynajmniej 3 tys. podpisów).

Także komitet wyborczy reżysera filmów dokumentalnych Grzegorza Brauna dostarczył wymagany prawem zestaw podpisów w minioną środę, jednak formalna rejestracja Brauna jako kandydata miała miejsce dopiero w poniedziałek

Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdańsku Marek Jankowski poinformował dziennikarzy, że jednym z wymogów koniecznych do rejestracji było „podanie w oświadczeniu o wyrażeniu zgody (na kandydowanie – red.) adresu zamieszkania”. – Na podstawie adresu podanego w oświadczeniu komisja ustala, czy dany kandydat figuruje w rejestrze wyborców. Jest to o tyle ważne, że urząd prezydenta może pełnić tylko osoba, która figuruje w rejestrze wyborców w jednej z gmin na terenie Polski – wyjaśnił Jankowski.

Dodał, że po weryfikacji adresu podanego przez Brauna okazało się, że nie figurował on w rejestrze wyborców w podanej gminie. Komisja wezwała więc Brauna do podania właściwego adresu. Kandydat uczynił to w piątek, ale w takim czasie, że komisja nie miała już możliwości sprawdzenia podanej informacji i poprosiła kandydata o stawienie się w poniedziałek. Tym razem weryfikacja poszła pomyślnie i – jak wyjaśnił Jankowski, kandydat został zarejestrowany.

Ruch Narodowy, Wolność i Grzegorz Braun poparli postulaty AfD ws. reformy UE

Przedstawiciele koalicji Ruchu Narodowego i partii Wolność oraz Grzegorz Braun poparli postulaty niemieckiej partii AfD, która domaga się...

zobacz więcej

Sam Braun odebrał opóźnienie w rejestracji jako „szykanę”. – Nastąpiła obstrukcja ze strony komisji wyborczej. Jako rzekomy błąd w naszej dokumentacji wskazano bezprawnie, bez jakiejkolwiek podstawy w kodeksie wyborczym, dane, których kodeks wyborczy nie żąda – mówił dziennikarzom Braun.

„Kampania wyborcza rusza teraz pełną parą – poza czasem antenowym w mediach publicznych, który kandydatowi przysługuje z mocy prawa, Grzegorz Braun pojawi się m.in. na otwartych spotkaniach z wyborcami, których cykl w różnych dzielnicach miasta planuje sztab wyborczy kandydata” – poinformowało w mailu rozesłanym biuro prasowe KWW Grzegorza Brauna.

Pełniąca obowiązki prezydenta miasta Aleksandra Dulkiewicz startuje w wyborach z KWW „Wszystko dla Gdańska”, z kolei działacz katolicki i przedsiębiorca budowlany Marek Skiba wystawiony został przez KWW „Odpowiedzialni-Gdańsk”.

Przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska odbędą się w niedzielę 3 marca. Są one wynikiem wygaśnięcia mandatu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia, po tym jak dzień wcześniej został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. 53-letni Adamowicz był prezydentem Gdańska od 1998 r. Aleksandra Dulkiewicz była jego I zastępcą.

źródło:

Zobacz więcej