Portal tvp.info: Polski konsul w Norwegii uznany za persona non grata

Polski konsul w Norwegii Sławomir Kowalski został uznany za persona non grata w tym kraju. Portal tvp.info dowiedział się, że polski rząd jeszcze dziś podejmie analogiczne kroki wobec norweskiej dyplomacji.

Czaputowicz: Polska nie zmieniła stanowiska w sprawie konsula w Norwegii

Polska nie zmieniła stanowiska w sprawie konsula w Norwegii i pozostanie on na stanowisko do końca kadencji, czyli do końca czerwca. Poinformował o...

zobacz więcej

Kowalski jest znany z pomocy oferowanej rodzinom mającym problemy z Urzędem ds. Dzieci Barnevernet. Wzbudziło to wrogość norweskich władz.

Według norweskich mediów, powołujących się na tamtejsze MSZ, przyczyną wniosku o odwołanie polskiego konsula była niezgodna z rolą dyplomaty działalność w kilku sprawach konsularnych, w tym niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych.


Doniesień o „niewłaściwym zachowaniu dyplomaty” nikt nie potwierdził. W sieci można natomiast obejrzeć film nagrany przez Kowalskiego podczas jego interwencji w mieście Hamar. Polska rodzina, której Barnevernet odebrał dzieci, poprosiła konsula o asystowanie przy ich odwiedzinach i rozmowach z urzędnikami placówki. Urzędnicy nie chcieli do tego dopuścić i wezwali policję. Zachowanie Kowalskiego, w przeciwieństwie do norweskiej policji, lekceważącej prawo międzynarodowe, nie budziło zastrzeżeń.

Rząd RP od początku bronił Kowalskiego. Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że polski rząd zawsze na całym świecie będzie walczył o los polskich obywateli. – Takie jest zadanie polskich ambasadorów, takie jest zadanie polskich konsulów i od tego oczywiście na pewno nie odejdziemy – mówił premier.

– Pracę konsula Kowalskiego oceniamy jednoznacznie pozytywnie – dodawał w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

MSZ: Nie ma podstaw do odwołania konsula Kowalskiego

– Pracę konsula Kowalskiego oceniamy jednoznacznie pozytywnie. Trudno komentować takie medialne enuncjacje – mówi w rozmowie z portalem tvp.info...

zobacz więcej

– Z dezaprobatą przyjmuję decyzję władz norweskich. Uważam, ją za bardzo złą, dlatego, że konsul Sławomir Kowalski to osoba, która szczególnie zasłużyła się dla relacji polsko-norweskich. To osoba, która pomagała naszym rodakom, pomagała dzieciom. Dziś pojawia się wielki znak zapytania, co dalej. Przez ostatnich pięć lat Kowalski przebywał w Norwegii, pomagał naszym obywatelom w trudnych sprawach, robił to często w nocy, na bieżąco kontaktował się ze mną we wszystkich sprawach. Jego niekonwencjonalne działania polegały m.in. na tym, że potrafił w nocy jechać do obywateli polskich i im pomagać – powiedział w TVP Info Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.

– Dziś w toku pozostaje 32 sprawy pomiędzy Polską i Norwegią, i nie dotyczą one tylko obywateli polskich. To są sprawy natury opiekuńczej, i trzeba te sprawy jakoś uporządkować. To, że nie będzie konsula polskiego w Norwegii, bo przyjęto wobec niego najdalej idącą decyzję, jaką można przyjąć, to jest decyzja bardzo zła – dodał.

Kowalski „za adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich, znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych” został w plebiscycie MSZ uznany za najlepszego polskiego konsula roku 2016. Dyplomata udzielił pomocy 150 polskim rodzinom w związku ze sprawami o odebranie dzieci przez Barnevernet, czyli norweski urząd ochrony dzieci.

Działalność tego urzędu została negatywnie oceniona przez Komisję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu oraz polski Urząd do spraw Cudzoziemców.

źródło:
Zobacz więcej