KE przekazała Polsce zalecenia ws. nielegalnego uboju bydła

Główny Lekarz Weterynarii: Polska czeka na raport z audytu przeprowadzonego przez inspektorów KE (fot. arch. PAP/Tomasz Waszczuk)

Komisja Europejska przekazała Polsce zalecenia w związku ze stwierdzeniem przypadku nielegalnego uboju bydła; dotyczą one m.in. potrzeby zwiększenia kar za taki proceder – poinformował Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.

Ardanowski: Setki milionów, które wydaliśmy na promocję, zmarnowane przez złodziei

– Ostatnio mamy do czynienia z absolutną patologią, że w jednym zakładów chore krowy były ubijane bez wiedzy i zgody weterynarzy. Złodzieje i...

zobacz więcej

Niemczuk przyleciał do Brukseli, by przedstawić informacje na temat przypadku nielegalnego uboju bydła w Polsce na comiesięcznym spotkaniu unijnych ekspertów ds. żywności, zwierząt i pasz.

Jak powiedział później dziennikarzom, po stwierdzeniu w Polsce przypadku nielegalnego uboju władze w Warszawie otrzymały w piątek pismo z KE z zaleceniami, co należy zmienić i w jakich terminach.

– Mamy odpowiedzieć w przeciągu najbliższych dni o planach, jakie mamy w stosunku do działań naprawczych. Do końca tygodnia takie pismo zostanie przekazane Komisji Europejskiej – zaznaczył.

Jak poinformował Niemczuk, w zaleceniach KE znalazły się kwestie dotyczące m.in. identyfikacji i rejestracji zwierząt.

– Chodzi o współpracę z policją, chodzi o ściganie tych nielegalnych procederów, jak również karanie. Te kary są zbyt niskie, czasami, żeby wprowadzić karę, wymagane jest postępowanie sądowe. Postępowanie sądowe długo trwa, czasem jest umarzane. W związku z tym to w prawie należałoby zmienić – wskazał. Jak mówił, chodzi o uszczelnienie systemu nadzoru.

Minister rolnictwa: Nie będzie pobłażliwości dla osób zamieszanych w nielegalny ubój bydła

– Nie będzie żadnej pobłażliwości dla osób, które były zamieszane w nielegalny ubój bydła pokazany w reportażu TVN – powiedział w Odolionie...

zobacz więcej

Główny Lekarz Weterynarii dodał, że Polska czeka też na raport z audytu przeprowadzonego przez inspektorów KE w Polsce, który ma zostać dostarczony w ciągu 10 dni od ubiegłego piątku. Tego dnia inspektorzy Komisji zakończyli tygodniową inspekcję w Polsce.

Niemczuk zaznaczył, że na poniedziałkowym spotkaniu wśród krajów UE wypowiadały się m.in. Czechy. – Było pytanie odnośnie do badań, które przeprowadziliśmy – powiedział.

Dodał, że inne kraje informowały, jakie działania podjęły w związku z mięsem z Polski. – W większości krajów to mięso nie zostało wprowadzone do spożycia – zaznaczył.

Sprawa dotyczy nielegalnego uboju chorych krów, który został pokazany kilka dni temu w reportażu „Superwizjera” TVN24. Odbywał się on w nocy bez nadzoru weterynaryjnego w rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka.

źródło:

Zobacz więcej