RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Radni PO blokowali inwestycję Srebrnej? Kierwiński: Nie pamiętam żadnej takiej rozmowy

Marcin Kierwiński, poseł PO (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)
Marcin Kierwiński, poseł PO (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)

– Nie rozmawiałem z żadnym radnym PiS - przynajmniej żadnej takiej rozmowy nie pamiętam - o budowie wieżowców przez spółkę Srebrna – powiedział poseł PO-KO Marcin Kierwiński.

Jarosław Kaczyński: Prawo i Sprawiedliwość to prawdziwy pancernik

– Na taśmach publikowanych przez „Gazetę Wyborczą” nie ma przekleństw, nie ma omawiania nielegalnych działań, nie ma korupcji – podkreślił prezes...

zobacz więcej

„GW” opublikowała stenogramy nagrań rozmów z 2018 r. m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem.

Pierwsza rozmowa dotyczyła planów budowy w Warszawie dwóch 190-metrowych wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna. Budowa – jak podawała „Wyborcza” – miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 mln euro (1,3 mld zł).

W biurowcu miałyby się mieścić m.in. apartamenty, hotel i siedziba fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. W środę „GW” pisała zaś, że Jarosław Kaczyński 20 razy spotykał się w centrali partii z austriackim biznesmenem, który miał w imieniu spółki Srebrna zbudować biurowiec.

Kaczyński w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla „Sieci” odnosząc się do sprawy, przytoczył słowa posła PO-KO Marcina Kierwińskiego (przez lata radnego Warszawy), który miał powiedzieć jednemu z radnych PiS: „Wasz prezes nic nie wybuduje”.

Kierwiński pytany w TOK FM o te słowa odparł: „Jeżeli pan prezes Kaczyński chce usprawiedliwić to, że oszukał swojego krewnego, to niech szuka kogo innego jako wymówki do tego”. – Nie rozmawiałem z radnym. Przynajmniej żadnej takiej rozmowy nie pamiętam, abym z jakimkolwiek radnym (PiS) rozmawiał – oświadczył poseł PO-KO.

– Natomiast od kilku lat rzeczywiście zajmuję się kwestiami spółki Srebrnej, interesami Srebrnej od strony pełnienia mandatu poselskiego – podkreślił.

Dopytywany, czy wpływał na ratusz, żeby blokować tę budowę ze względów politycznych, Kierwiński powiedział, że wszelkie działania, które podejmował, to publiczne stawianie pytań na temat przeszłości spółki Srebrna.

źródło:
Zobacz więcej