Były senator PO i afera korupcyjna. Powraca sprawa Józefa Piniora

Były senator PO Józef Pinior (fot. arch. PAP/Maciej Kulczyński)

Przed wrocławskim sądem ma się dziś rozpocząć proces byłego senatora Platformy Obywatelskiej Józefa Piniora i jego asystenta Jarosława Wardęgi. Obaj są oskarżeni o korupcję, m.in. o przyjęcie co najmniej 40 tys. zł.

Kobieta zatrzymana przez CBA za korupcję. Nowy wątek sprawy Józefa Piniora

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kobietę w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji i powoływania się na wpływy w instytucjach...

zobacz więcej

Będzie to druga próba rozpoczęcia tego postępowania. W połowie grudnia ubiegłego roku Wardęga nie stawił się w sądzie, przez co proces nie mógł się rozpocząć.

Na ławie oskarżonych, oprócz Piniora i Wardęgi, zasiądą również biznesmeni Tomasz G., Albin M. i Krystian S.

Pinior został oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie co najmniej 40 tys. zł w zamian za załatwienie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie korzystnego rozstrzygnięcia sprawy Tomasza G., biznesmena inwestującego na Dolnym Śląsku. Do popełnienia tego przestępstwa miało dojść w 2015 r. O współudział został też oskarżony asystent senatora Jarosław Wardęga.

Biznesmen Tomasz G. został oskarżony m.in. o udzielenie korzyści majątkowej osobom pełniącym funkcje publiczne w Ministerstwie Infrastruktury i w Państwowej Straży Pożarnej.

Pinior i jego asystent zostali również oskarżeni o przyjęcie w 2015 r. obietnicy korzyści majątkowej w postaci 20 tys. zł oraz przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie odpowiednio 6 tys. zł i 5 tys. zł od podejrzanych Albina M. i Krystiana S. Według Prokuratury Krajowej w zamian za te pieniądze oskarżeni podjęli się załatwienia koncesji na wydobywanie kopalin i powoływali się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych.

Albin M. i Krystian S. zostali oskarżeni o wręczenie korzyści majątkowej senatorowi i jego asystentowi. Jej część miała zostać przekazana pracownikom zatrudnionym w określonych instytucjach państwowych i samorządowych w celu załatwienia koncesji.

źródło:

Zobacz więcej