Ambasador Izraela: Iran głównym tematem wystąpienia premiera Netanjahu w Warszawie

Premier Izraela Benjamin Netanjahu będzie gościł w Polsce z okazji odbywającej się konferencji bliskowschodniej (fot. Lior Mizrahi/Getty Images)

Sprawa Iranu ma być głównym tematem wystąpienia premiera Izraela w Warszawie. Benjamin Netanjahu będzie jednym z głównych gości zaplanowanej na środę i czwartek konferencji bliskowschodniej w polskiej stolicy. Spotkanie polityków z około 50 krajów organizują wspólnie Stany Zjednoczone i Polska.

Politycy o konferencji bliskowschodniej: Polska ważnym ogniwem równowagi

– Konflikty, które są między krajami arabskimi, bledną przy tym zagrożeniu egzystencjalnym, które zostało stworzone wobec Izraela – powiedział w...

zobacz więcej

Warszawska konferencja ma być poświęcona problematyce bezpieczeństwa na całym Bliskim Wschodzie. Jednak Benjamin Netanjahu zapowiedział, że w swoim wystąpieniu skoncentruje się na zagrożeniu ze strony Iranu. Mówi o tym także w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia ambasador Izraela w Warszawie Anna Azari.

Dyplomatka przekonuje, że Iran destabilizuje Bliski Wschód. „Myślimy, że Iran oszukuje wszystkich. Nie tylko my o tym myślimy, ale także w Unii Europejskiej jest dyskusja na ten temat, i wszyscy są zaniepokojeni kierunkiem, w którym Iran podąża. Z jednej strony to są akty terrorystyczne na ziemiach europejskich, a z drugiej – prace Iranu w kierunku nowych zbrojeń” – stwierdziła Anna Azari. Teheran od lat jest dla izraelskich władz głównym zagrożeniem bezpieczeństwa w regionie.

Sam Benjamin Netanjahu zapowiedział, że w czasie pobytu w Warszawie będzie rozmawiał m.in. z amerykańskimi politykami, w tym z wiceprezydentem Mikiem Pence’em i z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo. Izraelski premier ma też spotkać się z polskim prezydentem Andrzejem Dudą.

Anna Azari powiedziała Polskiemu Radiu, że dla izraelskiego premiera warszawska konferencja będzie okazją, by spotkać się z przedstawicielami krajów arabskich, z którymi Izrael na co dzień nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych. „To wspaniała okazja, by spotkać się z kilkunastoma ministrami spraw zagranicznych krajów arabskich. Nie ma dużo takich platform na całym świecie” – powiedziała izraelska ambasador.

Jednym z tematów warszawskiej konferencji ma być także konflikt izraelsko-palestyński. W spotkaniu mają wziąć udział amerykańscy dyplomaci, którzy pracują nad planem pokojowym Donalda Trumpa. Na konferencji nie będzie jednak przedstawicieli władz palestyńskich.

źródło:
Zobacz więcej