Ambasador USA w Niemczech: Po co wzmacniacie Rosję kupując od niej gaz?

Dla niemieckich mediów ambasador jest kontrowersyjnego, ponieważ przypomina o sankcjach na Iran (fot. PAP/EPA)

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Berlinie Richard Grenell, w wywiadzie dla gazety „Welt am Sonntag”, skrytykował Niemcy za zbyt niskie wydatki na obronność. Wypowiedział się też negatywnie o gazociągu Nord Stream 2, który Niemcy budują wspólnie z Rosjanami.

KE przeciw Nord Stream 2. Nadzieje wiąże z Rumunią

Komisja Europejska liczy na przyspieszenie prac nad przepisami, które mają utrudnić powstanie Nord Stream 2. Wiceszef Komisji Marosz Szefczovicz...

zobacz więcej

Rząd Angeli Merkel kilka dni temu poinformował, że do 2024 roku Niemcy zwiększą wydatki na obronność do półtora procent PKB. – To zdecydowanie za mało – powiedział „Welt am Sonntag” ambasador Richard Grenell.

Amerykanin przypomniał, że dwa procent PKB na obronność to nie wymagania amerykańskie, lecz zobowiązania Sojuszu Północnoatlantyckiego, do którego Niemcy przystąpiły. Ostrzegł również Berlin, że Rosja stoi u bram sojuszu i w chwili obecnej nie ma miejsca na podważanie lub osłabianie NATO.

Amerykański ambasador ponownie skrytykował budowę niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Kilkakrotnie powtórzył, że kupując rosyjski gaz, Berlin pośrednio finansuje rosyjskie wydatki na zbrojenia.

Odpowiadając na pytanie o to, czy wycofanie się USA z traktatu INF nie oznacza początku nowego wyścigu zbrojeń, dyplomata nie tylko przypomniał, że to Rosja przestała go przestrzegać „wiele lat temu”, a administracje Obamy i Trumpa wskazały ponad 30 takich przypadków, ale także, że Stany Zjednoczone prosiły Niemców o wywarcie nacisku na Rosję.

– Jeśli Niemcy naprawdę obawiają się rosyjskiej broni jądrowej, czy nie powinny przestać wzmacniać Rosji kupując rosyjski gaz? – Spytał ambasador.

– W kwestii gazociągu popieramy Parlament Europejski i 16 państw, które są przeciwne budowie Nord Stream 2 – przypomniał Grenell.

Niemieckie media: Rosja rozmieszcza w tajemnicy rakiety balistyczne SSC8

Niemiecka gazeta „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”, opierając się na zachodnich raportach wywiadowczych, twierdzi, że Rosja w tajemnicy...

zobacz więcej

W tym samym wywiadzie ambasador USA w Berlinie skrytykował też unijne próby obejścia amerykańskich sankcji nałożonych na Iran. Już wcześniej Grennel wskazał, że niemieckie firmy mogłyby uniknąć skutków sankcji nałożonych na Iran, gdyby wycofały się z interesów z tym krajem.

Dla „Deutsche Welle”, która komentując wywiad ambasadora określa go mianem „kontrowersyjnego”, przypomnienie Niemcom o sankcjach wobec Iranu jest jednym z objawów tej cechy.

Inne, to między innymi deklaracja o przywiązaniu do konserwatywnych wartości (Richard Grenell jest jednak zdeklarowanym homoseksualistą) i zapowiedź sankcji wobec niemieckich firm uczestniczących w budowie Nord Stream 2.

Przedstawiciel Waszyngtonu skrytykował także niemiecki stosunek do religii. – Wiem, że rozmawianie na ten temat uważane jest tutaj za niekulturalne. Ale dla mnie chrześcijaństwo jest fundamentalnym elementem tego, kim jestem – wyznał Grenell.

źródło:
Zobacz więcej