Rocznica odłożonej koronacji. Kraków pamięta o Janie III Sobieskim

Koronacja odbyła się w lutym 1676 r, ponieważ najpierw król pojechał walczyć z Turkami (fot. portal tvp.info)

Wymarszem orszaku królewskiego spod kościoła Mariackiego w kierunku Wawelu rozpoczęły się w Krakowie obchody 343 rocznicy koronacji króla Jana III Sobieskiego. Choć został on wybrany w maju 1674, koronacja odbyła się dopiero w lutym 1676. Powód? Najpierw trzeba było ratować Rzeczpospolitą.

„Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył”. 335 lat temu Jan III Sobieski pokonał Turków pod Wiedniem.

12 września 1683 r. wojska chrześcijańskiej koalicji, dowodzone przez polskiego króla Jana III Sobieskiego, odniosły zwycięstwo nad oblegającą...

zobacz więcej

Orszak królewski, który wyruszył z krakowskiego Rynku Głównego, przeszedł ulicą Grodzką pod Wawel, a następnie w stronę kościoła i klasztoru oo. Bernardynów. W auli klasztoru można było zobaczyć inscenizację koronacji Jana III Sobieskiego, przygotowaną przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego oraz aktorów Teatru Starego i Teatru Regionalnego w Krakowie.

Omówiono także historyczny kontekst panowania Jana Sobieskiego. W spotkaniu udział wzięli darczyńcy i sponsorzy pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu oraz organizacje polonijne i instytucje, które przystąpiły do Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 336. rocznicy wiktorii wiedeńskiej.

Jan Sobieski został wybrany królem polskim 21 maja 1674 roku na fali entuzjazmu po spektakularnym zwycięstwie nad Turkami pod Chocimiem 11 listopada 1673.

Tuż po elekcji, stany Rzeczpospolitej musiały jednak rozstrzygnąć najpilniejsze kwestie. Wśród nich znalazła się konieczność odłożenia koronacji, co zresztą postulował sam monarcha. Jej termin miał wybrać Sobieski, konsultując się z senatorami. O zgodzie szlachty na odłożenie koronacji zadecydował fakt, że podczas sejmu nie znano dokładnie sytuacji wojennej, król zaś chciał podjąć niezwłocznie działania wojskowe.

Po zakończeniu kampanii, 7 listopada 1675 roku, gdy Turcy wycofali się za Dniestr, w granice imperium osmańskiego, podczas obrad senatu w Czarnokozincach nad Zbruczem podjęto decyzję o zwołaniu 4 lutego 1676 roku sejmu koronacyjnego. Sama koronacja odbyła się 2 lutego we wspaniałej oprawie, a dzień później, zgodnie ze zwyczajem, król przyjął hołd mieszczan krakowskich.

źródło:
Zobacz więcej