Premier Izraela przyjedzie tylko do Warszawy. Nie weźmie udziału w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa

Premier Netanjahu (p) nie pojedzie do Monachium na Konferencję Bezpieczeństwa; na zdjęciu z szefem dyplomacji Niemiec Sigmarem Gabrielem (fot. Thomas Koehler/Photothek via Getty Images)

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie przybędzie na tegoroczną Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa (MSC) – przekazała agencja dpa. O przyczynie tej decyzji nie poinformowano. Dpa zauważa, że strona izraelska ogłosiła już przed tygodniem, że premier tego kraju weźmie udział w konferencji bliskowschodniej w Warszawie, zaplanowanej na środę i czwartek, bezpośrednio przed konferencją w Monachium.

Wysłannicy USA ds. Izraela i Palestyny przyjadą na konferencję do Warszawy

Zespół amerykańskich dyplomatów do spraw rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego weźmie udział w bliskowschodniej konferencji w Warszawie....

zobacz więcej

Rzecznik Konferencji powiedział, że o odmowie ze strony premiera Netanjahu organizatorzy dowiedzieli się od ponad tydzień temu, tj. krótko po oficjalnej zapowiedzi jego przyjazdu przez szefa konferencji w Monachium Wolfganga Ischingera. Rzecznik nie ujawnił powodu tej decyzji. Udzielenia wyjaśnień odmówiło także biuro prasowe Netanjahu.

Do Monachium pojadą przedstawiciele izraelskich ministerstw

Dpa zauważa, że strona izraelska nigdy nie zapowiedziała oficjalnie przyjazdu Netanjahu na MSC, za to przed tygodniem ogłosiła, że bezpośrednio przed konferencją w Monachium weźmie on udział w konferencji bliskowschodniej, zaplanowanej na środę i czwartek w Warszawie przez USA i Polskę.

Spekulując o możliwych powodach nieobecności Netanjahu w Monachium, dpa przypomina, że w przeszłości często występowali tam przedstawiciele władz Iranu. Iran i Izrael uważane są państwa sobie wrogie.

W tym roku, podobnie jak rok wcześniej, w Monachium pojawi się szef irańskiej dyplomacji Muhammad Dżawad Zarif. Konflikty na Bliskim i Środkowym Wschodzie będą głównym punktem programu w ostatnim dniu MSC, 17 lutego. Ze strony izraelskiej oczekiwani są wysocy rangą przedstawiciele ministerstw spraw zagranicznych i obrony, ale nikt w randze ministra.

Śledztwo korupcyjne przeciw premierowi Netanjahu

Jako inny możliwy powód nieobecności Netanjahu w Monachium dpa wskazuje toczące się przeciw niemu śledztwo korupcyjne oraz rozpisane na 9 kwietnia wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy od lat pojawił się realny rywal dla obecnego szefa rządu, Benny Ganc. Prokurator generalny Izraela Awichaj Mandelblit oświadczył niedawno, że nic nie uniemożliwi mu podjęcia decyzji o postawieniu premiera w stan oskarżenia przed wyborami.

Netanjahu to kolejny ważny polityk, który nie zjawi się w Monachium. W czwartek dziennik „Sueddeutsche Zeitung” informował o niespodziewanym odwołaniu udziału przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Także w tym przypadku powodu nie podano. cytowane przez dpa źródła we władzach francuskich zapewniły jedynie, że nie ma to nic wspólnego ze sporem na linii Paryż-Berlin o unijną dyrektywę gazową i gazociąg Nord Stream 2.Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, organizowana od początku lat 60., w początkowym okresie była bilateralnym niemiecko-amerykańskim dialogiem dotyczącym obronności, a z czasem stała się jednym z najważniejszych spotkań poświęconych bezpieczeństwu międzynarodowemu. Tegoroczna MSC odbędzie się w dniach 15-17 lutego.

źródło:

Zobacz więcej